Češi v zaměstnání na dálku zaostávají. Práci si domů nenosí

Pro 200 tisíc Čechů je práce na dálku běžná. Počet lidí pracujících z domova nebo kavárny u nás roste. Pomáhají tomu i moderní technologie pro týmovou spolupráci. V Nizozemsku takovým způsobem pracuje více než jeden milion lidí.

Podle údajů Eurostatu si občas vezme práci domů, tedy „home office“ přibližně 280 000 českých pracujících. V roce 2009 to bylo o 85 000 méně. Trendem v České republice je i využívání sdílených pracovních prostorů. V Česku se první takový prostor objevil v roce 2009.

V celoevropském srovnání ale patříme stále mezi země, které do práce docházejí každý den. Práce na dálku je obvyklá jen u 4 %, tedy 206 000 pracujících lidí v Česku. V Rakouskou využívá práci na dálku 10 % lidí a v Nizozemsku je to 14 % zaměstnaných.

Některé zaměstnání práci z domu neumožňují. “Využití alternativních forem pracovních úvazků u nás komplikuje i struktura české ekonomiky. Ta je značně orientovaná na zpracovatelský průmysl. Představa, že zaměstnanec pracující na výrobní lince by využil práci z domova, není úplně reálná. Rozšíření alternativních pracovních úvazků u nás komplikuje i určitý konzervatismus českých zaměstnavatelů. V případě některých stále platí, že koho nevidí za sklem kanceláře, toho mají tendenci považovat za nedostatečně pracujícího,“ říká Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Práci na doma si ve většině případů berou podnikatelé než zaměstnanci. Obecně v Evropě platí, že ženy (5,4 %) pracují na dálku častěji než muži (4,8 %), uvedl server Evropa v datech. Možnost pracovat na dálku se hodí v případě, že člověk do zaměstnání dojíždí. V České republice jsou to typicky Střední Čechy, odkud více než 20 % lidí za práci dojíždí.

Práce mimo kancelář je spojena s novými technologiemi. „ I během home office musí být zpravidla člověk v kontaktu s lidmi a využívá častěji například telefonování či videohovory. Jsou ale lidé, kteří raději dojíždějí desítky kilometrů, aby nemuseli telefonovat. Avšak stále pokračuje trend, kdy se způsob práce stále posouvá více do digitálního světa,” říká Ivan Sýkora ze společnosti Cisco.

Podíl lidí pracujících z domova v budoucnu poroste. „Změna ekonomiky daná postupnou digitalizací a situací na trhu práce, kde chybí přes 300 000 pracovníků, nutně povede k většímu využívání alternativních pracovních úvazků. Je totiž nutné dostat na trh práce i osoby, které si to třeba v minulosti nemohli dovolit, protože nebyli schopni práci provádět osm hodin denně na pracovišti,“ řekl Špicar.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Peníze, ilustrační fotografie. Rozhovor

V pasti středních příjmů. Česko vyčerpalo potenciál dosavadního růstového modelu, upozorňuje Šitera

Koronavirová pandemie a energetická krize měly sice jiný charakter, ale společně ukázaly slabiny tuzemského, na exportu založeného ekonomického modelu. Pro další ekonomický posun by Česko muselo být více technologicky adaptivní, inovativní, zaměřit se na budování nové infrastruktury a místo nízké ceny práce dbát na její kvalifikovanost, konstatuje Daniel Šitera v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů v něm dále vysvětlil například to, z jakého důvodu podle něj Česká republika spadla do takzvané pasti středních příjmů a proč si nedokáže představit, že by se svým současným hospodářským modelem dokázala dosáhnout úrovně vyspělých ekonomik Skandinávie, Beneluxu či německy mluvících zemí. 

Více souvisejících

práce zaměstnání Home Office (práce z domova) Lidé podnikatelé zaměstnavatelé

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Aktualizováno před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy