Česká policie odložila kauzu Češky ubodané při teroru v Egyptě. Proč?

Česká policie nebude řešit případ turistky z ČR, kterou v Hurgadě ubodal egyptský útočník. Případ odložila, protože se nepodařilo zjistit dostatek informací, jež by v Česku umožňovaly zahájit trestní stíhání. Na dotaz ČTK to dnes sdělil Marek Bodlák z pražského vrchního státního zastupitelství.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Češka pobodaná v Egyptě (14.7.2017 Hurgháda)
doporučujeme

Šestatřicetiletá Češka zemřela v červenci 2017 poté, co na ni a na další turisty zaútočil Egypťan na hotelové pláži. Muž přímo na místě zabil dvě ženy z Německa a pobodal další čtyři cizinky. Češka těžkým zraněním podlehla o několik dní později v nemocnici.

Případ prověřovala česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a věc dlouhodobě nekomentovala. Nyní si poskytování informací vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství, které uvedlo, že policisté věc odložili minulý měsíc. Trestní řád v těchto případech stanoví, že policie trestní stíhání zahájí tehdy, jestliže pominou důvody, pro které věc odložila.

Egyptští vyšetřovatelé krátce po útoku informovali, že pachatel byl ve styku s teroristickým hnutím Islámský stát. Později ale tamní úřady uvedly, že muž trpí mozkovou dysfunkcí, takže za čin zřejmě není odpovědný. Stejné informace v minulosti obdrželo i české ministerstvo zahraničí.

Tehdejší velvyslankyně ČR v Egyptě Veronika Kuchyňová-Šmigolová řekla měsíc po útoku, že egyptská strana je sice vstřícná, ale že závěr vyšetřování oddaluje. Potvrzení o tom, že šlo o teroristický čin islamisty, by podle diplomatky mohlo způsobit úbytek turistů.

V souvislosti s prověřováním případu odcestovali kriminalisté z NCOZ v listopadu 2017 na místo činu. K výsledku cesty ale centrála nic bližšího nesdělila. Při dvouletém výročí události řekl ČTK mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej, že se k postupu egyptských orgánů nemůže vyjadřovat. Odpověděl tak na dotaz, v jakém stadiu je věc ze strany egyptských úřadů a zda má ČR vůbec nějaké reálné procesní možnosti, jak vyšetřování v Egyptě ovlivnit.

Německá agentura DPA v červenci napsala, že egyptský útočník možná ve své domovině vůbec nebude souzen. Pachatel stále pobývá na psychiatrické klinice a podle egyptských úřadů dosud není jasné, zda je svéprávný.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči v Liberci likvidují požár spalovny, museli se probourat do "bunkru"

19.09.2019 17:47 Aktualizováno V Liberci hasiči z 11 jednotek dnes celý den likvidovali požár odpadu ve spalovně Termizo, která…

Zákeřný lymfom: Rakovina mízních uzlin začíná nenápadně, každý den…

19.09.2019 17:40 Aktualizováno Nádorem mízních uzlin neboli lymfomem onemocní v ČR každý den pět pacientů, ročně je to asi 1800.…

Šabatová je zděšena. Co se děje v domovech důchodců?

19.09.2019 12:40 Péče o lidi s demencí a seniory obecně má podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové stále mezery.…

Bývalý estébák dle žaloby šikanoval disidentky, soud ho osvobodil

19.09.2019 12:34 Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby bývalého příslušníka komunistické Státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama