Česko má další tři případy koronaviru Covid-19, celkem jich je osm

Česko má osm případů nákazy novým typem koronaviru, dnes testy prokázaly další tři nakažené. Ministerstvo zdravotnictví odpoledne oznámilo, že jde o dva příbuzné ženy z Děčína, u které se nákaza potvrdila dříve, a ženu z Prahy 6, kterou nejprve testovala soukromá laboratoř.

Přidejte svůj názor 88 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Bezpečnostní rada státu ráno rozhodla, že stát nebude rušit či omezovat shromáždění nad 5000 lidí, pořadatelé je ale budou muset hlásit hygienikům. Některé již naplánované sportovní, kulturní či společenské akce se nicméně z obav z dalšího šíření nemoci stejně neuskuteční.

Dva nové případy nákazy pocházejí z okolí dvou již dříve nakažených z Děčína. "Oba dva byli do výsledků testů izolováni v domácí karanténě a oba budou ode dneška hospitalizováni v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Rodina se vrátila z oblasti Veneto v Itálii," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová.

Třetím případem je nakažená žena, jejíž rodina byla na jarních prázdninách ve středisku Passo Tonale v provincii Trentino, která nebyla označena za rizikovou oblast. Zimní středisko ale leží na pomezí s Lombardií, která je jedním z ohnisek šíření koronaviru v Itálii. Ženu nejprve testovala soukromá laboratoř a později byla přítomnost nukleové kyseliny viru potvrzena i v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu. Tři děti nakažené ženy nákazu nemají. Negativní test měl i jejich dědeček. Výsledek testů manžela byl nejednoznačný a bude se muset opakovat.

Dvě děti nakažené ženy chodily v pondělí a v úterý do základní školy v pražském Bubenči, podle ministra může vzhledem k výsledkům testů výuka v této škole pokračovat. Děti nakažené ženy zůstanou v karanténě. Škola dnes dopoledne spolužáky dětí z první a třetí třídy poslala do domácí karantény, v ostatních třídách výuka pokračovala. Městská část všem svým školám a školkám doporučila zrušit plavání, návštěvy divadel nebo dny otevřených dveří.

Ministerstvo financí začalo ode dneška regulovat ceny respirátorů. Ministerstvo zdravotnictví chce zakázat vývoz dezinfekce do zahraničí, podobně jako tomu učinilo v případě respirátorů třídy FFP3. Stát chce také vědět o všech vlacích, které do České republiky přijíždějí z rizikových oblastí, řekl ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu (BRS). Na nádražích a ve vlacích má být také dostatek dezinfekčních prostředků.

K omezování hromadných akcí podle Babiše zatím není důvod, protože nákaza se nerozšiřuje. U ohlášených událostí nad 5000 lidí hygienické stanice posoudí rizika. "Pokud to nikdo nepochopil, je to akce nad 100.000 lidí," hájil pondělní rozhodnutí nevpustit diváky na nadcházející Světový pohár v biatlonu na Vysočině. V pátek se podle Babiše kvůli šíření koronaviru uskuteční setkání se všemi hejtmany, protože je podle něj nutné zlepšit vzájemné předávání informací.

O spolupráci v boji s koronavirem dnes v Praze na mimořádné schůzce jednali premiéři zemí visegrádské čtyřky. Nákaza koronavirem se zatím objevila v Česku, první potvrzený případ ohlásilo i Polsko a tři případy také Maďarsko. Na Slovensku dosud nikdo pozitivně testován nebyl. Země V4 si budou vyměňovat informace ohledně koronaviru a v případě potřeby zváží vzájemnou výpomoc u dodávek zdravotnických prostředků, řekl po jednání Babiš. "Konstatovali jsme, že není důvod k panice, ale musíme být obezřetní a šíření nákazy omezit," prohlásil.

Kvůli koronaviru vietnamský letecký dopravce Bamboo Airways odložil o zhruba měsíc zahájení provozu linky mezi Hanojí a Prahou. Důvodem je pokles poptávky kvůli šíření koronaviru. Od čtvrtka zatím na dva týdny se na základě rozhodnutí vlády přeruší přímé letecké spojení Česka se severní Itálií. Poslední let z italského Bergama do Brna dnes využilo pouhých 16 cestujících, opačným směrem odletělo brzy odpoledne o jednoho člověka méně.

Ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že na velkých nádražích, kde zastavují mezinárodní spoje, budou informační tabule a letáky s doporučeným postupem pro lidi, kteří se vracejí z oblastí zasažených koronavirem. Texty budou v češtině a angličtině. České dráhy také kvůli koronaviru rozšíří úklid zhruba 200 vozů na dálkových spojích.

První případy nákazy koronavirem oznámilo Česko v neděli 1. března. Nakažené jsou dvě zahraniční turistky, jeden pedagog České zemědělské univerzity a dva lidé z Děčína, kteří byli společně lyžovat. Všichni se nakazili v Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Dnes přibyli další dva lidé z Děčína a žena z Prahy 6.

Loading...
Vstupte do diskuze (88)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ostravském domově pro seniory se objevila nákaza COVID-19

31.03.2020 14:07 Aktualizováno V ostravském Domově pro seniory Iris se u pracovnice přímé péče potvrdila nákaza COVID-19. Dnes to…

"Guru Jára" uznán vinným z dalších šesti znásilnění, kauza zdaleka nekončí

31.03.2020 12:49 Krajský soud ve Zlíně dnes uznal Jaroslava Dobeše alias gurua Járu a jeho spolupracovnici Barboru…

Ve svatoanenské nemocnici v Brně zemřela žena s koronavirem

31.03.2020 10:43 Aktualizováno Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně dnes ráno zemřela pacientka nakažená novým koronavirem.…

Soud odmítl návrh, který měl vrátit otcům právo být u porodu. Liga…

31.03.2020 08:59 Městský soud v Praze v pondělí odmítl návrh na zrušení mimořádného opatření, kterým ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama