Český senior kvůli podvodníkům skončil v hongkongském vězení. Do kauzy se vložil Šalamoun

Spolek Šalamoun vyzval ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), aby zajistila urychlené vydání v Hongkongu odsouzeného Vladimíra Švece do výkonu trestu v České republice. Čínské soudy poslaly třiasedmdesátiletého muže za pašování drog na 27 let do vězení. Podle zástupců spolku však může být Švec pouze naivní a zneužitou obětí, nikoli skutečným pachatelem.

ministerstva
doporučujeme

"Chceme Vás zdvořile požádat o dohled a zajištění co nejrychlejšího vydání pana Švece k výkonu trestu do České republiky, protože s ohledem na dostupné informace je pan Švec bez jakýchkoliv prostředků, působí zmateně, je nedoslýchavý a neumí žádný cizí jazyk," uvedl spolek. O připojení se k apelu na ministerstvo vyzval také poslance.

Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka na dotaz ČTK sdělil, že úřad zatím výzvu spolku neobdržel. "Co se týká zmiňovaného odsouzeného, v červenci tohoto roku bylo Krajským soudem v Plzni rozhodnuto o uznání a výkonu hongkongského rozsudku na území České republiky," napsal. Ministerstvo se vzdalo práva na odvolání, nicméně rozhodnutí zatím není pravomocné z toho důvodu, že ho úřady zatím Švecovi nedoručily.

"Doručování je zajišťováno cestou Generálního konzulátu ČR v Hongkongu. Teprve po doručení tohoto rozsudku odsouzenému a nabytí právní moci bude moci být ministerstvem spravedlnosti po posouzení veškerých podmínek předání vysloven souhlas s převzetím odsouzeného," dodal Řepka.

Kauzou seniora ze Sušice se zabýval Český rozhlas Plus. Podle něj se muž nechal nachytat na podvodné e-maily, ve kterých mu žena z afrického Toga slibovala milion dolarů za pomoc při vyřízení pozůstalosti po zavražděném manželovi. Žena Švecovi podle rozhlasu poslala letenku do Brazílie, kde dostal kufřík údajně s dárky, který měl dovézt do Hongkongu. V kufru byly tři kilogramy kokainu.

Podle Šalamounu se podobný případ stal i jinému českému důchodci Luďku Havránkovi. "Než došlo k vyřízení formálních náležitostí a i s ohledem na covid-19, nastala prodleva ve vydání k výkonu trestu do České republiky a pan Havránek nedávno v Hongkongu ve vězení zemřel," uvedl spolek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár zničil vzácný dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

28.10.2020 16:59 Aktualizováno V pražské zahradě Kinských dnes hořel dřevěný kostel svatého Michala. Požár zasáhl spodní část…

Proti vládě a omezením kvůli viru lidé demonstrovali i na Klárově

28.10.2020 16:46 Proti vládě Andreje Babiše (ANO) a jejím omezením kvůli epidemii covidu-19 lidé dnes odpoledne…

Hlad a bída odstartovaly vznik státu. Němci i komunisté nenáviděli 28.…

28.10.2020 14:50 ROZHOVOR – Nechtěli dál už žít v bídě, o hladu i zimě. Všeho měli dost. Historik Libor Svoboda z…

OBRAZEM: V Praze se demonstrovalo proti koronavirovým opatřením

28.10.2020 14:48 Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama