Co nejvíc trápí děti v době koronaviru? Průzkum ukázal zajímavé věci

Dětem v Česku vadí na opatřeních kvůli koronaviru zejména to, že se nemohou vídat s kamarády a nemohou chodit ven bez roušky. Přibližně pětina českých dětí se v souvislosti s nemocí covid-19 zapojila do pomoci ostatním lidem. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který provedl česká pobočka Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.

Děti
doporučujeme

Nákazy novým koronavirem se obává 43 procent dětí v Česku. Z onemocnění svých nejbližších mělo strach šest z deseti dotázaných dětí. Zhruba třetina vyjádřila strach z krizových opatření. "Zatímco menší děti se více bojí nákazy samotné, starší děti častěji zmiňují krizová opatření, špatnou finanční situaci či obavy z nezvládnutí přijímacích zkoušek," uvádějí autoři průzkumu.

Aby se zabránilo šíření epidemie, nechala vláda v březnu uzavřít školy. Žáci se vzdělávají doma. Učením v současnosti tráví více času než obvykle 45 procent dětí. Opačně na tom je 38 procent žáků. Učení doma ale děti většinou považují za méně efektivní. Šest z deseti jich uvedlo, že se toho naučí méně než ve škole.

Na současné situaci trápí 87 procent děti, že se nemohou vidět s kamarády. Sedmi z deseti dětí vadí, že nelze chodit ven bez roušky. Zhruba polovina dětí postrádá školu. U starších dětí 43 procent uvedlo, že postrádají možnost být chvíli bez rodičů.

Volný čas během nouzového stavu děti podle průzkumu nejčastěji tráví aktivitami na počítači, telefonu nebo herní konzoli. Více než čtvrtina uvedla, že na internetu tráví víc než čtyři hodiny denně. Druhým nejpopulárnějším způsobem trávení volného času je mezi dětmi sledování televize a poslech rádia. Na třetím místě je osobní rozvoj včetně studia.

Do pomoci ostatním lidem se v době epidemie nemoci covid-19 zapojila podle průzkumu pětina dětí. U dívek převažovalo šití roušek a jejich distribuce. Do pomoci seniorům s nákupy se zapojovali více chlapci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy