Covid-19 mezi horníky. Hygienici zahájili plošné testování zaměstnanců Dolu Darkov

Hygienici dnes ráno zahájili plošné testování mezi zaměstnanci Dolu Darkov, který patří OKD. Dosud bylo otestováno 500 lidí. Celkem mají v plánu otestovat 860 horníků z 1800. ČTK to řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová. Mezi pracovníky dolu bylo k dnešnímu dopoledni 21 nakažených a 61 lidí v karanténě. Jeden nemocný se už vyléčil.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"V současné chvíli jsme se rozhodli testovat horníky z důlních pracovišť, kteří přišli do kontaktu s nemocnými kolegy," uvedla Svrčinová. Hygienici provádějí klasické PCR testy a výsledky prvních budou známé dnes odpoledne.

Nemoc se mezi zaměstnanci dolu a na něj navazující úpravny uhlí, který má celkem 1800 zaměstnanců, šíří v posledních dnech. V neděli tam bylo 17 nemocných horníků. V pátek 11 a o den dříve osm. "Jsme velmi rádi, že žádný ze zaměstnanců nemá závažný průběh nemoci, který by vyžadoval hospitalizaci. Provoz Dolu Darkov funguje beze změn a stále platí, že dodržujeme nastavená opatření tak, abychom zamezili šíření nákazy," řekl k situaci mezi zaměstnanci výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Pro Důl Darkov platí podle Chattové přísná opatření. Hned při vstupu si musí každý pracovník vydezinfikovat ruce a projít před termokamerou. Společnost zajistila pro všechny zaměstnance dezinfekční prostředky a roušky. Pro důlní pracovníky pak platí povinnost nosit respirátory, rukavice a ochranné brýle. Také mají možnost si vyzvednout vlhčené dezinfekční ubrousky. Třikrát denně se dezinfikují společné prostory, šatny, výdejny a další místa.

Na všech dolech jsou také denně dezinfikovány dopravní nádoby a také vozy po dopravu zaměstnanců. Vedení společnosti pravidelně konzultuje vývoj situace se zástupci Sdružení hornických odborů, jejichž zástupce se každodenně účastní krizového štábu.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) po dnešním krizovém štábu kraje novinářům řekl, že otestováno by v souvislosti s nákazou na dole mohlo být ještě více než 300 lidí. "Chceme to co nejrychleji otestovat, abychom měli jistotu, že se ta nákaza nebude dále šířit. Bohužel prostředí toho hornického závodu je vždycky komplikované, protože je tam horko, lidé jsou blízko v kontaktu, takže to není nic jednoduchého," uvedl Vondrák. Podle něj ale kraj jinak nemá společnosti OKD, jak pomoci. "Nemůžeme této firmě, byť je vlastněna státem, jakkoliv finančně pomáhat. To je věc, kterou má v gesci vlastník," řekl Vondrák.

V Moravskoslezském kraji od počátku epidemie nemocí covid-19 onemocnělo 1184 lidí. Z nemoci se vyléčilo 775 osob. Počet úmrtí souvisejících s koronavirem za poslední dny nestoupl, je jich 39.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se na zádušní mši loučilo s Evou Pilarovou

03.06.2020 14:18 Tři stovky lidí se dnes přišly do zcela zaplněné baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově…

Přes 83 procent Čechů ocenilo během krize informace z médií

03.06.2020 13:35 Většina Čechů ocenila rozsah informací, které během koronavirové krize poskytovaly tuzemská média,…

Na Slovensko bez omezení. Babiš a Matovič otevřeli hranice

03.06.2020 12:35 Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v…

Volný pohyb mezi Českem a Slovenskem se obnoví o půlnoci

03.06.2020 12:08 Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy