Data MPSV: Loni bylo z rodin odebráno 3579 dětí, počet mírně klesá

Úřady odebraly loni z rodin 3579 dětí. Rozhodly o tom soudy. U poloviny chlapců a děvčat bylo důvodem zanedbávání péče, týrání a zneužívání, u čtvrtiny dětí pak jejich výchovné problémy a u zbývající čtvrtiny "překážky v péči na straně rodičů". Vyplývá to z ročního výkazu ministerstva práce o ochraně dětí. Počet odebraných dětí se v posledních letech každý rok mírně snižuje.

Informace o odebírání dětí a důvodech se poprvé objevují ve výkazu za rok 2016. Do té doby chyběly. Organizace na pomoc dětem a rodinám a experti na rodinnou problematiku žádali, aby ministerstvo údaje shromažďovalo. Nadace Naše dítě v minulosti opakovaně upozorňovala na to, že se ročně odebírá z rodin několik tisíc dětí kvůli týrání, zanedbávání a zneužívání, ale také kvůli zadluženosti a špatné sociální situaci rodičů.

Loni sociální pracovníci navrhli odebrání 2288 dětí. Celkem 1202 dětí se odebralo z rodiny na návrh jiných osob. Ze státních zastupitelství bylo 12 návrhů, zbytek řešil sám soud. Rozhodoval ale i o všech ostatních případech. Nejčastějším důvodem odebrání bylo zanedbávání, zažilo ho 1608 dětí. Týrání a zneužívání se objevilo ve 196 kauzách. Překážky na straně rodičů resort eviduje u 932 chlapců a děvčat.

Nejvyšší soud v Česku už na začátku roku 2011 uvedl, že chudoba a špatné bydlení nemohou být hlavní důvod k umístění dítěte do ústavu. Odebrat dítě je možné až tehdy, pokud jiná opatření nevedla ke zlepšení podmínek. Potřeba je také vyslechnout názor dítěte, nařídil Nejvyšší soud.

Počty odebraných dětí se v posledních letech snižují, ale jen pomalu. Proti roku 2018 bylo případů loni o 87 méně, proti roku 2017 méně o 187 a proti roku 2016 pak o 262. Za čtyři roky tak dětí, které kvůli špatným podmínkám či výchovným problémům úřady vzaly z domova, ubylo o necelou desetinu. Podíl případů kvůli překážkám v péči u rodičů se pohybuje mezi 26 a 29 procenty.

Podle zástupců organizací na podporu rodin je nutné posílit preventivní služby a práci s rodinou, aby dokázala potíže zvládnout a děti z ní nemusely odcházet. Netýká se to ale případů, kdy jde dětem o zdraví, zdůrazňují experti.

Ministerstvo práce v minulém volebním období plánovalo posílení prevence a přesun části peněz na ústavy do včasné pomoci a následné podpory rodin. Podle tehdejší ministryně Michaely Marksové (ČSSD) podmínkou provedení bylo sjednocení péče o ohrožené děti pod jeden resort, o kterou se nyní dělí ministerstva práce, školství a zdravotnictví. Tento záměr se ale nepodařilo prosadit. O potřebě sjednocení začala loni na podzim mluvit i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO).

Resort práce chystá nyní dvě novely. Podle podkladů pro vládu chce v zákoně o ochraně dětí upřesnit, že stát obcím poskytuje náhradu nákladů na ochranu dětí. Upravit se mají odměny přechodných pěstounů a financování klokánků a domů pro děti v tísni. Ve zprávě k normě o sociálních službách pak ministerstvo zmiňuje rozvoj sociální práce či rodinné poradenství.

Související

Více souvisejících

rodina Jana Maláčová (ČSSD) Ministerstvo práce a soc. věcí děti

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy