Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly žádný případ výskytu ložiska koronaviru. Většina nakažených byli místní obyvatelé z velkých a hustě osídlených městských oblastí, sdělil ČTK ředitel Chorvatského turistického sdružení v ČR Dubravko Miholić.

Chorvatsko
doporučujeme

Reagoval tak na článek deníku The Wall Street Journal o tom, že letní dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu nákazy v Evropě.

Role Chorvatska, které má zhruba čtyři miliony obyvatel, je podle The Wall Street Journal při současném šíření nákazy nadproporční a ukazuje, jak turistická sezóna zničila některá draze vykoupená vítězství Evropy v bitvě proti koronaviru. Nákazu podle deníku rozšířili především mladí lidé. Situaci přirovnal k jaru a rakouskému lyžařskému středisku Ischgl, odkud mnoho nakažených pocházelo. Infekce se i v Chorvatsku podle tamního epidemiologa Krunoslava Capaka nejvíce šířila v klubech, barech a na večírcích. Většina turistů se podle něj nakazila až v Chorvatsku.

Podle Miholiče se však země na turistickou sezonu dobře připravila, přijala mnoho bezpečnostních a hygienických opatření, která byla pravidelně kontrolována. "Zdůrazňujeme skutečnost, že většina zjištěných případů infekce během léta byla v Chorvatsku zaznamenána u místních obyvatel ve velkých a hustě osídlených městských oblastech. Považujeme toto jako důkaz, že přijatá epidemiologická opatření pro cestovní ruch byla dobře navržena a že byla důsledně prováděna tak, aby byla zajištěna maximální úroveň ochrany všech hostů, kteří se rozhodli strávit dovolenou v Chorvatsku i v těchto náročných dobách," uvedl.

Wall Street Journal dále napsal, že podle německého Institutu Roberta Kocha tvořili na začátku srpna navrátilci ze země na Jadranu až 12 procent zjištěných případů nákazy. V ČR se nákaza týká zhruba 100.000 lidí, kteří tam strávili dovolenou. V případě rakouských turistů, kteří se vrátili od Jadranu domů infikováni, se jednalo o více než 1000 lidí.

Chorvatsko podle Miholiče letos navštívilo přes 7,3 milionu turistů, což je 51 procent v porovnání s loňskou návštěvností. Léto tam podle něj strávilo 383.000 hostů z Rakouska. Přestože 1000 infikovaných Rakušanů považuje Miholić za spekulaci, i tak by se v Chorvatsku nakazilo 0,3 procenta těchto návštěvníků, upozornil. V případě ČR by to podle něj bylo 0,04 procenta. O zanedbatelnou část se podle něj jedná i u Německa, ze kterého v sezoně do Chorvatska přijelo 1,5 milionu turistů a Chorvatsko jako potenciální místo infekce označilo 2824 z nich.

Chorvatsko podle Miholiče dohlíželo nad vstupem zahraničních hostů, díky systému e-Visitor získávalo denní přehled o počtu turistů, zemi, odkud přicházejí a místě pobytu v Chorvatsku. Byla zkrácena provozní doba stravovacích zařízení či omezen počet hostů v ubytovacích zařízeních. Koncerty a velké festivaly byly zakázány.

České ministerstvo zdravotnictví zvažovalo na konci srpna kvůli zhoršené epidemiologické situaci zpřísnění opatření při příjezdu z určitých částí Chorvatska. Podle hygieniků se v souvislosti s tanečními party na plážích na ostrově Pag nakazilo přes 155 Čechů. Chorvatsko následně zakázalo provoz nočních barů. Restrikce vůči Chorvatsku tak ČR nezavedla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na trzích bude možný jen prodej potravin, vláda omezila počet lidí

26.10.2020 22:08 Vláda zakázala od středy prodej na trzích kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je…

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 16:47 Aktualizováno Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se…

26.10.2020 13:44 Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama