Evropská komise vyšetřuje státní podporu digitálního televizního vysílání v ČR

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření státní podpory, kterou Česká republika hodlá poskytnout provozovatelům zemského digitálního televizního vysílání (DTT), mimo jiné i České televizi (ČT). Šetření má posoudit, zda je pomoc v souladu s pravidly EU pro státní podporu, uvedla EK v dnešním sdělení. Zahájením šetření se nepředjímá jeho výsledek.

Komise má na základě svého předběžného posouzení pochybnosti o tom, zda je opatření v souladu s pravidly EU. Z tohoto důvodu se rozhodla zahájit hloubkové šetření a bude nyní dál zkoumat, zda jsou její obavy opodstatněné. Při hloubkovém šetření mají všechny zainteresované strany možnost předložit připomínky.

Příjemci opatření by byli čeští provozovatelé veřejnoprávního vysílání, a to Česká televize a dva soukromí provozovatelé DTT, České radiokomunikace a Digital Broadcasting.

Loni v červenci Česká republika sdělila Evropské komisi záměr kompenzovat provozovatelům DTT náklady na souběžné vysílání. Cílem opatření s rozpočtem zhruba 473 milionů Kč je zajistit, aby provozovatelé DTT uvolnili pásmo 700 MHz ze služeb pozemního vysílání. Opatření má pokrýt výdaje na modernizaci infrastruktury a provoz modernizovaných sítí souběžně s původními po dobu souběžného vysílání.

"V této fázi má komise na základě svého předběžného posouzení pochybnosti o tom, zda je opatření v souladu s pravidly EU pro státní podporu," uvádí se ve sdělení EK. Proto komise přistoupila k hloubkovému šetření.

EK se při vyšetřování zaměří hlavně na čtyři body. Jejím cílem je určit, zda opatření motivuje provozovatele DTT k tomu, aby vynaložili náklady na modernizaci sítí a souběžného vysílání televizních programů, a zda přináší podstatné zlepšení, které by trh sám o sobě bez veřejné podpory nezajistil. Bude také zjišťovat, zda je pomoc nejvhodnějším nástrojem k zajištění hladkého uvolnění pásma 700 MHz a obsahuje dostatečné záruky k zajištění toho, aby byla výše podpory omezena na nezbytné minimum.

Související

Více souvisejících

televize evropská komise

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Počasí: Mrazivá má být i následující noc, avizují meteorologové

Zimní počasí je zpět i se svými nejvýraznějšími projevy, na horách má například napadnout až 30 centimetrů sněhu. Už v noci na čtvrtek počítali meteorologové s nočním mrazem. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) přitom avizuje, že následující noc nebude jiná. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy