Greenpeace podává trestní oznámení na OKD, v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov onemocnělo už 393 lidí

Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné se zvýšil o dalších osm lidí. Celkově je tak 393 pozitivně testovaných. Vyplývá to z informací hygieniků. Organizace Greenpeace dnes oznámila, že podala na firmu OKD a její vedení trestní oznámení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. Firma podle ní pochybila, když nepřerušila provoz Dolu Darkov poté, co se tam rozšířila nemoc covid-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet pozitivně testovaných zaměstnanců se zvýšil o tři na 256, z toho dva zachytila další vlna plošného testování. Mezi nakaženými je i 20 pendlerů z Polska. Počet pozitivních rodinných příslušníků se zvýšil o pět na 130. Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole pracují třeba na údržbě.

V dolech platí zpřísněná opatření. V Darkově se od 22. května netěží, firma uvedla, že se tam dělají jenom nezbytné práce pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Podle Greenpeace se vedení OKD trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci dopustilo z nedbalosti. Přitěžujícím faktorem ale je, že se to stalo v době, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav. Greenpeace uvedla, že první dva případy nákazy se na Dole Darkov objevily 30. dubna. "Počet nakažených se postupně zvyšoval, přesto vedení společnosti provoz dolu nijak neomezilo," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Organizace připomněla, že těžba v dole nebyla přerušena ani po vyhodnocení vzorků z prvního plošného testování zaměstnanců z 18. srpna. Z téměř 800 otestovaných bylo tehdy 90 pozitivních vzorků.

"Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit tak, aby k šíření epidemie nedocházelo," uvedl Jan Rovenský z energetické kampaně Greenpeace ČR. Dodal, že vedení OKD by mělo nést zodpovědnost za to, že zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu.

Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla, že firma se o podaném trestním oznámení dozvěděla z médií. "Nejsme seznámeni s jeho obsahem, a nebudeme jej tedy v tuto chvíli komentovat," uvedla Chattová.

Hygienici kontrolují jednotlivá pracoviště OKD a zaměřují se na plnění nařízených protiepidemických opatření. "Dnes byla provedena i kontrola počtu přítomných zaměstnanců na Dole Darkov v jednotlivých směnách a bylo zjištěno, že dohodnutá opatření jsou plněna. Těžba na dole nadále neprobíhá," uvedli hygienici v tiskové zprávě.

Celkový počet hlášených případů koronaviru v Moravskoslezském kraji k dnešnímu dni dosáhl 1620. Proti ráno zveřejněným údajům jde o 14 nových onemocnění, osm souvisí právě s ohniskem Dolu Darkov.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy