Radkin Honzák: Kdo si zaslouží státní pocty? Vlasta Chramostová, nebo Karel Gott?

Pohřeb se státními poctami připravuje vláda s rodinou pro zpěváka Karla Gotta. Po smrti Vlasty Chramostové jsou názory, že právě ona je ta, která si zaslouží státní pohřeb. Radkin Honzák se na blogu Aktuálně zamýšlí komu tedy patří státní pocty?

O umělcích se říká, že jsou „svědomím národa“. „Vlasta Chramostová představovala integritu těch, kteří nalítli, prozřeli a žili s rovnou páteří. Vlasta Chramostová nebyla představitelka kulturního průmyslu, byla skutečně velkou herečkou a současně svědomím národa, stejně jako "opilci" Landovský, Havel a další. Vlastě Chramostové vděčíme za zbytky napřímené páteře, stejně jako dalším,“ napsal Honzák.

Honzák napsal výzvu všem, kterým ještě svobodný svět stojí za volbu. „Vlasta Chramostová, nebo Karel Gott?“

Honzák komentoval na blogu i smrt Karla Gotta. „Je smutné, že umřel člověk, kterého mnozí lidé měli rádi, který rozdával pozitivní stimuly v dobách klidných i v dobách zlých a je pochopitelné, že smutek je přirozenou reakcí na tuhle ztrátu," uvedl. 

Přijde mu nechutné, jak politici využívají jeho smrt k vlastnímu zviditelnění. „Naprosto nechutná a odporná je hysterická kampaň, kterou de facto ke svému zviditelnění spustila ta soldateska, která tu teď zaujímá vedoucí pozice, počínaje vládou a konče tím trapným představitelem katolické církve, kterému jsou proti srsti papežovy požadavky na skromnost,“ napsal.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott smrt Radkin Honzák Vlasta Chramostová státní pohřeb

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy