Jak probíhá záchranná operace v jeskyni? Většinou jde o velmi náročnou akci

Speleologická záchranná služba eviduje ročně v jeskyních v České republice zhruba jednu nehodu se zraněním speleologa. Není to moc, zásahy v jeskyních ale bývají většinou zdlouhavé a komplikované, řekl ČTK náčelník záchranářů Roman Šebela.

Propast Macocha je nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a součást komplexu Punkevních jeskyní. Hloubka suché části propasti je 138,4 m, na jejím dně se nachází Horní a Dolní macošské jezírko.
doporučujeme

Speleologická záchranná služba má v ČR dvě stanice, větší vzhledem k rozlehlosti Moravského krasu na Moravě, kde funguje 18 záchranářů, menší v Čechách s dvanácti záchranáři. "Jen v Moravském krasu je asi 1100 jeskyní, tím pádem je tu nejvíce jeskyňářů a je více pravděpodobné, že k nějaké nehodě může dojít," uvedl náčelník.

Jeskyňáři při pobytu v podzemí musí dodržovat bezpečnostní pravidla. Musí chodit minimálně po dvou, pokud jdou do vertikální jeskyně, tak musí mít výcvik lezení po laně, obvykle je také hlídka na povrchu a stanovaný čas, do kdy se mají vrátit. Pokud se do stanovené doby nevrátí, je vyhlášený stav záchrany. "I když jeskyňáři pravidla dodržují, jeskyně je samo o sobě nebezpečné prostředí a stát se může cokoliv. Třeba se zhorší počasí a zvednou se spodní vody nebo tam může být plyn," uvedl Šebela.

Při zásazích je nutné se co nejdříve dostat ke zraněnému, ošetřit jej, poskytnout mu dostatek tekutin a vytvořit kolem něj jeskynní stan, tedy prostor, v němž se ohřeje. Po tomto prvním kroku se pak upravuje cesta ven z podzemí tak, aby jí mohli vynést zraněného na nosítcích. Ani na denním světle záchrana nekončí. Často je nutné odnést nosítka až k několik set metrů vzdálené cestě.

Speleologická záchranná služba je složkou integrovaného záchranného systému, na zásazích se většinou podílí spolu se členy Hasičského záchranného sboru, se kterými pravidelně cvičí. Naposledy speleologičtí záchranáři zasahovali u pádu ženy v jeskyni v Ostrově u Macochy, kde se konají zážitkové akce.

Z větších zásahů například na jaře 2017 záchranáři zhruba šest hodin vyprošťovali uvízlého speleologa v jeskyni Nová Drátenická. Záchrana byla komplikovaná, speleolog ležel několik stovek metrů daleko od vchodu, měl zavalené nohy. O rok dřív si jeskyňář v hloubce 25 metrů pod zemí zranil kotník v jeskyni Lipovecká ventarola. Také jeho záchrana trvala šest hodin. Bylo při ní nutné výstřely rozšířit vstupní cestu do podzemí. Do akce se zapojily desítky záchranářů.

Největší tragédie v historii speleologie v ČR se stala 29. srpna 1970 v Amatérské jeskyni v Moravském krasu. Zahynuli v ní speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Krasem se tehdy přehnala bouřka, která zvedla spodní vody, a dvojice tam utonula.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petr Čtvrtníček onemocněl covidem-19, údajně leží na JIP v nemocnici

25.09.2020 09:49 Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani známým osobnostem. Herec a humorista Petr Čtvrtníček musel být…

Do domova důchodců v Humpolci se vracejí pracovníci, armáda odjela

25.09.2020 09:46 Armáda dnes ukončila pomoc v humpoleckém domově pro seniory. Do práce se už vrátilo deset z 19…

Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

25.09.2020 09:26 Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští…

Zkrácení otevírací doby zřejmě způsobí propouštění, za prázdné hospody…

24.09.2020 18:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Hysterie mu výrazně krátí tržby. Majitel pěti pražských restaurací se zaregistrovaným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama