Jak probíhá záchranná operace v jeskyni? Většinou jde o velmi náročnou akci

Speleologická záchranná služba eviduje ročně v jeskyních v České republice zhruba jednu nehodu se zraněním speleologa. Není to moc, zásahy v jeskyních ale bývají většinou zdlouhavé a komplikované, řekl ČTK náčelník záchranářů Roman Šebela.

Speleologická záchranná služba má v ČR dvě stanice, větší vzhledem k rozlehlosti Moravského krasu na Moravě, kde funguje 18 záchranářů, menší v Čechách s dvanácti záchranáři. "Jen v Moravském krasu je asi 1100 jeskyní, tím pádem je tu nejvíce jeskyňářů a je více pravděpodobné, že k nějaké nehodě může dojít," uvedl náčelník.

Jeskyňáři při pobytu v podzemí musí dodržovat bezpečnostní pravidla. Musí chodit minimálně po dvou, pokud jdou do vertikální jeskyně, tak musí mít výcvik lezení po laně, obvykle je také hlídka na povrchu a stanovaný čas, do kdy se mají vrátit. Pokud se do stanovené doby nevrátí, je vyhlášený stav záchrany. "I když jeskyňáři pravidla dodržují, jeskyně je samo o sobě nebezpečné prostředí a stát se může cokoliv. Třeba se zhorší počasí a zvednou se spodní vody nebo tam může být plyn," uvedl Šebela.

Při zásazích je nutné se co nejdříve dostat ke zraněnému, ošetřit jej, poskytnout mu dostatek tekutin a vytvořit kolem něj jeskynní stan, tedy prostor, v němž se ohřeje. Po tomto prvním kroku se pak upravuje cesta ven z podzemí tak, aby jí mohli vynést zraněného na nosítcích. Ani na denním světle záchrana nekončí. Často je nutné odnést nosítka až k několik set metrů vzdálené cestě.

Speleologická záchranná služba je složkou integrovaného záchranného systému, na zásazích se většinou podílí spolu se členy Hasičského záchranného sboru, se kterými pravidelně cvičí. Naposledy speleologičtí záchranáři zasahovali u pádu ženy v jeskyni v Ostrově u Macochy, kde se konají zážitkové akce.

Z větších zásahů například na jaře 2017 záchranáři zhruba šest hodin vyprošťovali uvízlého speleologa v jeskyni Nová Drátenická. Záchrana byla komplikovaná, speleolog ležel několik stovek metrů daleko od vchodu, měl zavalené nohy. O rok dřív si jeskyňář v hloubce 25 metrů pod zemí zranil kotník v jeskyni Lipovecká ventarola. Také jeho záchrana trvala šest hodin. Bylo při ní nutné výstřely rozšířit vstupní cestu do podzemí. Do akce se zapojily desítky záchranářů.

Největší tragédie v historii speleologie v ČR se stala 29. srpna 1970 v Amatérské jeskyni v Moravském krasu. Zahynuli v ní speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Krasem se tehdy přehnala bouřka, která zvedla spodní vody, a dvojice tam utonula.

Související

Ilustrační foto

V řecké jeskyni se udusili čtyři hledači pokladů

V jeskyni nedaleko řeckého lázeňského města Lutraki se v noci na dnešek udusili čtyři místní lidé, kteří pátrali po údajném zlatém pokladu. Informovala o tom agentura DPA. Podle starosty Lutraki Jorgose Jonise se muži otrávili zplodinami z generátoru.

Více souvisejících

Jeskyně záchranáři Moravský kras život

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy