Muchomůrku zelenou lze ochutnat a nic se vám nestane, tvrdí mykolog

Stalo se vám někdy, že jste v košíku nalezli houbu, kterou neznáte, a o které pochybujete, zda je vůbec jedlá, v horším případě nejedovatá? A což teprv, když jste jí zkonzumovali! Je potřeba v takovém případě ihned volat lékaře, popřípadě už připravovat závěť, anebo není vše tak horké, jak se uvaří?

Muchomůrka červená (Amanita muscaria), jedovatá houba z čeledi štítovkovitých. Patří k nejznámějším jedovatým houbám, ačkoliv fatální otravy jsou vzácností.
doporučujeme

"Máme asi 400 druhů jedovatých hub a ne každá působí stejně. Projevy intoxikace jsou vždycky rozdílné,“ snažil se v rozhovoru pro Český rozhlas odpovědět na úvodní otázky Jaroslav Klán, který je specialistou na otravy rostlinami a houbami. 

V případě podezření na intoxikaci rostlinami nebo houbami se lékaři obracejí přímo na Klánovu laboratoř. "Jsme servisním pracovištěm pro celou republiku,“ objasnil toxikolog.

"Živočišné uhlí je stará a účinná medicína. Absorbuje toxiny a nepustí je do krevního oběhu. A zapíjet to dlouho louhovaným černým čajem," poradil, co při podezření na otravu dělat.

Co nedělat?

V případě hřibovitých hub je riziko, že si houbař přinese domů nechvalně známého satana. "Pokud ho dáte do smaženice a tepelně zpracujete alespoň 15 minut, tak máte vyhráno. Ale dnešní uspěchaná doba má dva zlozvyky: lidi krájí hřiby na velké kusy a taky se z nich pokouší dělat steaky," varoval Klán. 

"Houba se nepropeče a pak jsou z toho velké nepříjemnosti. Zvracení je děsné. Mám to vlastní zkušenosti," dodal s tím, že se s podobnými hroznými účinky lze setkat i u sušené houby, přičemž stačí pouze malinký kousíček odpovídající článku prstu. 

Nebojte se ochutnávat

"Je mýtus, že stačí ochutnání a už se otrávíte. Není to tak. Dokonce i muchomůrku zelenou, nejjedovatější houbu, můžete ochutnat, vyplivnout a neotrávíte se. Každého toxinu musíte mít v těle určitou hladinu,“ uzavřel mykolog. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie je nápor na psychiku. V Česku přibylo lidí s úzkostí a depresemi,…

06.08.2020 08:18 V době koronavirové nákazy v Česku přibylo lidí s nejméně středně těžkými depresemi a úzkostí. Na…

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Výbuch v Bejrútu mohla způsobit i malá část chemikálie, říká český vědec

05.08.2020 15:21 Rozsah úterního výbuchu v libanonské metropoli Bejrútu mohla způsobit i malá část z 2750 tun…

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 14:21 Aktualizováno Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama