Houby

Houby, ilustrační foto

Mapa růstu hub: Kde se jim daří nejvíce?

V současné době jsou v České republice příznivé podmínky pro růst hub a pravděpodobnost jejich vzrůstu se pohybuje od vysoké až po velmi vysokou úroveň. Vychází to z údajů zveřejněných na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ilustrační fotografie.

Houby mají růst téměř po celé ČR, mapa svítí zeleně. Počasí přeje

Česko má za sebou deštivý víkend, v následujících dnech se má podle předpovědi postupně oteplovat. To jsou dobré zprávy pro mykology a houbaře. Pravděpodobnost růstu hub je každopádně vysoká už na začátku probíhajícího týdne, vyplývá z mapy zprostředkované Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). 
Noční vlci Glosa

Události Petra Nutila: Noční vlci, výročí Hitlerovy smrti a plundrování lesů

Dámy a pánové, chlapci a děvčata, je tu další neděle a s ní samozřejmě i další nové a báječné vydání souhrnu Událostí Petra Nutila, jediného zpravodajského pořadu, který nejenže sleduje, co se děje, aby vy už jste nemuseli, ale taky vám řekne, co si o tom máte myslet. Vy tak ušetřený čas můžete investovat třeba do prohlížení Instagramu nebo sledování Prostřeno. A to se vyplatí. Tak pojďme na to. 
BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.
Houby

Němci zjistili, že i 35 let po Černobylu jsou v houbách radioaktivní látky

Pětatřicet let po havárii ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl jsou houby rostoucí v přírodě kontaminované radioaktivními látkami. V množství nepřekračujícím povolené limity se nacházely v 95 procentech vzorků nasbíraných v Německu v posledních šesti letech. Podle agentury Reuters o tom informoval německý Spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin (BVL).
Ilustrační fotografie.

V Polsku zemřel pětiletý Afghánec, který se otrávil houbami

Pětiletý chlapec z Afghánistánu, který se v polském středisku pro uprchlíky otrávil houbami, zemřel a ani jeho o rok staršímu bratrovi nedávají lékaři šanci na přežití, uvedla dnes polská média. Několik uprchlíků z Afghánistánu se v posledních dnech ve dvou různých polských zařízeních pro běžence otrávilo houbami, které si nasbírali pro zpestření jídelníčku. Otrávila se i 17letá sestra chlapců, která ale byla ve středu propuštěna z nemocnice.
Podzim

Na světě je přes šest milionů druhů hub, zjistili vědci

Vědci z Česka spočítali, že na světě je přes šest milionů druhů hub. Popsány jsou přitom jen desítky tisíc. Dosud odborníci odhadovali, že existují dva až čtyři miliony druhů hub. ČTK dnes o tom za Akademii věd ČR v tiskové zprávě informovala Eliška Zvolánková.
Houby

V Polsku vypuklo "hřibobraní". Lidé se trumfují nálezy obřích hub

Polský houbař našel v lesích v okolí Krakova hřib, jaký podle svých slov ještě neviděl, ačkoliv na houby chodí do lesa už od dětství. Houba totiž vážila asi 1,5 kilogramu. Napsal o tom list Gazeta Wyborcza, podle kterého Polsko momentálně prožívá opravdové "hřibobraní". Sociální sítě jsou teď plné snímků z houbařské úrody, zejména z lesů na jihu Polska.
Houby, ilustrační foto

Sušičky hub jdou v Česku na dračku, poptávka je oproti loňsku dvojnásobná

Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub. Poptávka je ve srovnání s loňskem zhruba dvojnásobná. Lidé kupují levné základní modely, někteří ale investují i do dobře vybavených sušiček vyšší třídy. Rozšiřuje se také nabídka, vedle plastových jsou k dostání celonerezové. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

před 50 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Za Merkelové bylo lépe. Většina Němců si myslí, že se život v jejich zemi zhoršil

Většina Němců se domnívá, že se situace v jejich zemi zhoršila od odchodu bývalé konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Tento závěr vyplývá z nového průzkumu veřejného mínění, který provedl institut YouGov, uvedl server Yahoo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy