Karel Gott ovládl internet. Vyhledávání trhá rekordy, objevují se i kritické reakce

Internet zaplavily příspěvky fanoušků Karla Gotta. Vyhledávání trhá rekordy, na portálu Seznam.cz jej během hodiny hledalo 80.000 uživatelů. Zpěvák zemřel v úterý ve věku 80 let. Po zveřejnění informace o umělcově smrti vzrostl datový provoz v síti portálu Seznam.cz o třetinu až na 84 Gbit/s.

Podle dat vyhledávače Seznam.cz jde za poslední dekádu o absolutní rekord v počtu hledaných slov během několika hodin od uveřejnění informace. "Na českém internetu v minulosti rezonovaly s podobně výrazným nárůstem události jako skon prezidenta Václava Havla nebo sebevražda zpěvačky Ivety Bartošové," řekla ČTK mluvčí Seznamu Aneta Kapucianová.

Za hodinu zadalo spojení "Karel Gott zemřel" 80.000 lidí. Zhruba stejný počet hledání Seznam zaznamenal před 14 dny u zprávy o oznámení o mistrově onemocnění, ale to bylo za celý den.

Na české stránce Google termín "Karel Gott" zaznamenal rekordní počet vyhledávání. V poledne počet vyhledávání spojených s Gottem stouplo o 200.000 a podle mluvčí českého Google Alžběty Houzarové zřejmě dále poroste. Nárůst zaznamenalo hledání i v dalších zemích, zejména na Slovensku, v Rakousku, Německu a Lucembursku, ale i Švýcarsku a Polsku.

Na stránkách zpěvákova Fan Clubu na Facebooku, který má 16.000 členů, se během dopoledne objevily desítky komentářů. Fanoušci vedle Gottových pěveckých kvalit vyzdvihují i jeho lidské vlastnosti, zejména skromnost a dobrosrdečnost. Objevilo se i několik kritických ohlasů, podle kterých vše dělal jen pro slávu a posmrtná adorace je nepřiměřená.

Před pražskou vilu zpěváka Gotta, který zemřel v noci na dnešek, se jeho památce od dopoledne přišla poklonit až stovka lidí všech generací. Fanoušci začali pozvolna nosit svíčky a květiny po 11:00 a houfně pak přicházeli po 13:00. Lidé jsou viditelně zdrceni, někteří jen stěží zadržují slzy. Na místě byla kolem 14:00 také zhruba dvacítka novinářů a přenosový vůz.

Mnoho kytic položených na chodníku před zídkou plotu je ovázáno černými stuhami. Objevují se na nich nápisy "Dobrému člověku" nebo "Čest jeho památce". K domu přicházejí sousedé, kteří vzpomínají, jak Gotta na Bertramce potkávali. "Byl to hrozně milý člověk. Obdivovala jsem, jak byl vždycky upravený a měl perfektně naleštěné boty," řekla sousedka. Přijíždějí i lidé z různých míst republiky. Fanoušci, kteří k vile přišli se shodují, že je Gott svými písněmi provázel celý život a jeho smrt pro Českou republiku znamená nenahraditelnou ztrátu.

Kyticí růží položil před Gottův dům i zpěvák, herec a režisér Michal Lieberzeit, který se s Gottem setkal i profesně a o jeho smrti se prý dozvěděl od kolegy. Další lidé, kteří k vile dorazili, zmiňovali zejména to, že měli rádi Gottovy písničky.

Rozloučit se s Gottem přišel jako první pan Tomáš. Přítomným novinářům řekl, že cítil nutnost smutek a vzpomínky sdílet se všemi občany. Podle něj si Gott zaslouží úctu všech občanů a vzpomněl také na jeho píseň Srdce nehasnou, kterou zpěvák nazpíval se svou dcerou Charlottou.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott internet

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy