Kauza MUS: Český soud zastavil stíhání Krause, je za mřížemi ve Švýcarsku

Pražský městský soud zastavil trestní stíhání manažera Petra Krause v české větvi kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS). ČTK to zjistila z justiční databáze, informaci následně potvrdila mluvčí soudu. Kraus je v souvislosti s MUS od května za mřížemi ve Švýcarsku.

Už před zahájením českého procesu upozorňoval, že tuzemská obžaloba je téměř kopií obžaloby švýcarské a že jeho nástup do švýcarského vězení bude důvodem pro okamžité zastavení českého stíhání kvůli totožnosti skutků.

České obžalobě čelí vedle Krause ještě Antonio Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký. Soud letos vyloučil Krausův případ k samostatnému projednání poté, co vyšlo najevo, že podnikatel je ve vězení. "Mohu potvrdit, že v této věci soud usnesením zastavil trestní stíhání obviněného. Bližší informace poskytovat nebudeme, protože trestní senát podle zákona rozhodoval v typu jednání, kde nejsou přítomni ani účastníci řízení. Předsedkyně senátu vyhotovené rozhodnutí nejprve doručí účastníkům řízení," sdělila na dotaz ČTK mluvčí Markéta Puci.

Soud musí podle zákona zastavit trestní řízení vůči obviněnému, který pro totožný skutek nastoupí do vězení v jiném státě. Zatím není zřejmé, zda pražský soud Krausovo stíhání ukončil právě z tohoto důvodu. Pokud by skutečně dospěl k závěru, že skutky ohledně MUS stíhané ve Švýcarsku a Česku jsou totožné, významně by se přiklonil k argumentům právníků všech stíhaných manažerů.

Obžalovaní totiž právě kvůli svému pravomocnému odsouzení ve Švýcarsku odmítali, aby jejich roli v privatizaci uhelné společnosti řešil ještě český soud. Jejich advokáti uváděli, že další kroky v českém trestním řízení jsou zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků.

Kraus je z manažerů zatím jediný, kdo si ve Švýcarsku odpykává trest, konkrétně 16 měsíců odnětí svobody. Nenastoupil ho dobrovolně - švýcarská policie ho zadržela na ženevském letišti, když cestoval za svým advokátem. Kraus postup kritizoval s tím, že předtím nedostal výzvu k nástupu do výkonu trestu. Výzvu obdržel Koláček, ten se jí však rozhodl nevyhovět a za mříže nenastoupil.

Prodej 46 procent akcií Mostecké uhelné společnosti firmě Investenergy schválila v roce 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Podle obžaloby zaplatila Investenergy za podíl penězi, které pocházely přímo z MUS, odkud je předtím údajně vyvedla pětice obžalovaných. Manažeři tak prý způsobili státu škodu nejméně 3,2 miliardy Kč. Obžalovaní to popírají. Kraus u českého soudu mimo jiné řekl, že nikdy nebyl členem žádné organizované skupiny a nedával žádné pokyny k nezákonným operacím, natož abych se z nich obohacoval. Vláda podle něj prodala minoritní podíl, protože "se potřebovala zbavit horké brambory".

Manažerům v Česku hrozí až desetileté vězení. Stát se k trestnímu řízení připojil jako poškozený. Náhrady se domáhá i následnická společnost Czech Coal Services, která žádá 7,2 miliardy korun.

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS Petr Kraus (MUS) soudy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 18 minutami

před 51 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Čekání na schválení vojenské pomoci americkým Kongresem mohlo způsobit vážné škody

Schválení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkým Kongresem po pětiměsíčním čekání možná způsobilo škody, které se budou na frontě cítit ještě několik měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy