Kramářova vila se otevřela veřejnosti, navzdory sychravému počasí přišly stovky lidí

Kramářovu vilu na pražské Letné, která slouží jako rezidence českých premiérů, si při dnešním dni otevřených dveří prohlédlo 580 návštěvníků. ČTK to řekla Ivana Krejčiříková z úřadu vlády. Další příležitost navštívit vilu vybudovanou prvním československým premiérem Karlem Kramářem bude mít veřejnost o státním svátku 28. října.

Přidejte svůj názor

Kramářova vila
doporučujeme

Zájemce o prohlídku dnes neodradil ani déšť a nízké teploty. "S ohledem na počasí to byl úspěch," zhodnotila návštěvnost Krejčiříková.

Za doprovodu průvodců nahlédli návštěvníci do netradičních prostor vily a současně se dozvěděli více o osudu jejích prvních obyvatel, manželů Kramářových. Jako jedni z prvních si také prohlédli zrekonstruovanou terasu, odkud je jeden z nejkrásnějších výhledů na Prahu.

Kramářova vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla po své dostavbě 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Poté nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv.

V devadesátých letech prodělala Kramářova vila kompletní rekonstrukci a v současnosti je nejčastěji využívána jako místo setkávání předsedy vlády s významnými světovými státníky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstrace na podporu ČT, u Sněmovny se sešlo asi 100 lidí

17.10.2019 18:21 Asi stovka lidí dnes v podvečer na pražském Malostranském náměstí demonstrovala za podporu…

Tragický konec pátrání: 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

17.10.2019 17:51 Aktualizováno Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil…

Kolik je v Česku bezdomovců? Na ulicí žijí i děti, ukázalo sčítání

17.10.2019 17:10 Aktualizováno V Česku žilo na jaře letošního roku 23.830 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let. Nejvíce…

Jan Kraus kárá Čechy: Karel Gott zemřel a vy ho kádrujete? Tak to tedy ne

17.10.2019 17:09 Aktualizováno Moderátor Jan Kraus ve své středeční show promluvil o smrti Karla Gotta. Místo osobní vzpomínky ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama