Kramářova vila se otevřela veřejnosti, navzdory sychravému počasí přišly stovky lidí

Kramářovu vilu na pražské Letné, která slouží jako rezidence českých premiérů, si při dnešním dni otevřených dveří prohlédlo 580 návštěvníků. ČTK to řekla Ivana Krejčiříková z úřadu vlády. Další příležitost navštívit vilu vybudovanou prvním československým premiérem Karlem Kramářem bude mít veřejnost o státním svátku 28. října.

Kramářova vila
doporučujeme

Zájemce o prohlídku dnes neodradil ani déšť a nízké teploty. "S ohledem na počasí to byl úspěch," zhodnotila návštěvnost Krejčiříková.

Za doprovodu průvodců nahlédli návštěvníci do netradičních prostor vily a současně se dozvěděli více o osudu jejích prvních obyvatel, manželů Kramářových. Jako jedni z prvních si také prohlédli zrekonstruovanou terasu, odkud je jeden z nejkrásnějších výhledů na Prahu.

Kramářova vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla po své dostavbě 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Poté nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv.

V devadesátých letech prodělala Kramářova vila kompletní rekonstrukci a v současnosti je nejčastěji využívána jako místo setkávání předsedy vlády s významnými světovými státníky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Žena porušila karanténu. Od soudu si odnesla tříletý trest

25.09.2020 13:29 Renáta Gažová měla v květnu pozitivní test na koronavirus a hygienici jí nařídili povinnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama