Lidé v karanténě chtěli volit i dnes. Zákon to nedovoluje, na kraj volali marně

V Libereckém kraji i dnes volali na krajský úřad lidé, kteří se kvůli koronaviru dostali v posledních dnech do izolace či karantény a chtěli by volit. Za pátek a sobotu odbavili úředníci takových telefonátů zhruba dvě desítky. Vyhovět těmto lidem ale už nebylo možné, protože zákon to nedovoluje, řekla ČTK vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Voliči v izolaci či karanténě měli možnost ve středu využít zvláštního hlasování. Na čtyřech drive-in stanovištích v Libereckém kraji odevzdalo své volební lístky 191 lidí, 22 volilo do Senátu.

Ti, kteří nemají auto nebo neměli možnost přijet na speciální volební místo, mohli ještě telefonicky požádat do 20:00 ve čtvrtek o hlasování do zvláštní přenosné volební schránky. Pět týmů je v pátek objelo a svůj hlas odevzdalo 82 lidí a 13 jich volilo do Senátu. "Celkově tak do krajského zastupitelstva odvolilo tímto způsobem 273 lidí a 35 do Senátu," řekla Kroupová.

V Libereckém kraji i v minulých dnech přibývalo lidí, u nichž testy prokázaly nový koronavirus. Podle informací, které dnes ráno aktualizovala Krajská hygienická stanice v Liberci, je v kraji 1416 potvrzených aktivních případů, o 106 víc než v pátek.

Nejvíc případů je na Liberecku, přes 63 procent, nejlépe je na tom Českolipsko. Dalších 514 lidí je v karanténě. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty se nákaza šíří zejména ve věkové kategorii 15 až 30 let. Ohniska se ale zatím daří vyhledávat.

Úprava seznamů kvůli hlasování v karanténě byla v pořádku

Voličské seznamy na Vysočině byly správě upravené tak, aby nemohli jít znovu hlasovat ti, kteří volili z auta nebo do zvláštních přenosných uren kvůli karanténě. Při kontrole se na to zaměřil krajský úřad, žádné pochybení neobjevil. ČTK to dnes řekl David Marek z krajského úřadu.

"Speciálně jsme se zaměřili na to, jestli jsou v seznamech voličů poznámky u těch voličů, kteří odvolili v karanténě. Ukázalo se, že to všude je," řekl Marek. Průběh voleb na Vysočině je podle něho bezproblémový. Žádnou mimořádnost nezaznamenala ani policie, potvrdila její mluvčí Dana Čírtková.

Z auta ve středu na Vysočině hlasovalo 259 lidí, kteří byli v karanténě či izolaci kvůli covidu-19. Kdo se nemohl dostavit k hlasování ve středu, mohl na lince krajského úřadu zažádat o možnost volit do přenosné urny. V pátek tak hlasovalo 62 lidí, uvedla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová v dnešní tiskové zprávě. "Komise se zvláštní volební schránkou zajížděla například do nemocnice, do domovů pro seniory, ale nejčastěji přímo do domácností," uvedla Svatošová.

Hlasy ze středečního i pátečního hlasování se začnou sčítat ve 14:00 po uzavření volebních místností. "A odvezou se na přebírací místo na magistrát v Jihlavě," doplnil Marek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na trzích bude možný jen prodej potravin, vláda omezila počet lidí

26.10.2020 22:08 Vláda zakázala od středy prodej na trzích kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je…

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 16:47 Aktualizováno Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se…

26.10.2020 13:44 Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama