Lidé z Prahy se nakazili v Itálii, Betlémě či Paříži. Koronavirus potvrzen u dvou hasičů

U dvou pražských hasičů se potvrdila nákaza novým koronavirem. Novinářům to dnes řekl ředitel sboru Roman Hlinovský. Jeden hasič je ze směny ze stanice Satalice, druhý ze strojní služby ve Strašnicích. Nakazili se podle ředitele při soukromé nebo sportovní aktivitě. Dalších 19 hasičů je v souvislosti s tím v izolaci, izolována byla sloužící směna a strojní služba. Stanice Satalice, Letňany a Strašnice byly vydezinfikovány.

Nemocnice Na Bulovce

Hasiči uzavřeli areály svých stanic veřejnosti. Dalším opatřením proti šíření nákazy je omezení styku mezi jednotlivými stanicemi. "Omezujeme počet lidí, délku expozice a může se stát, že budeme omezovat směny," řekl Hlinovský.

Příslušníků pražského hasičského záchranného sboru je přes 850, jednu směnu slouží zhruba 180 lidí. Minimum je podle Hlinovského asi 120 lidí. Akceschopnost pražského hasičského sboru současná situace neovlivnila. "Nastavili jsme plán plošného pokrytí jednotkami tak, abychom eliminovali výpadek stanice, kde k tomu došlo," uvedl ředitel.

Lidé s nemocí COVID-19 v Praze se nakazili nejčastěji v Itálii, ale také v americkém Bostonu nebo izraelském Betlémě. Jeden nový nakažený potvrzený ve čtvrtek přicestoval z Paříže, další dva lidé se nakazili od příbuzné, která přijela na návštěvu ze Španělska. Dva případy, které byly pozitivně testovány do čtvrtečních 17:00, byly blízké kontakty již dříve nakažených lidí. Na webu o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy

"Dva nové laboratorně potvrzené případy se pohybovaly v těsné blízkosti již dříve diagnostikovaných nemocných. Dvě nové diagnózy souvisí s nákazou od příbuzné ze Španělska, která byla v Praze na návštěvě, a po návratu do Španělska u ní bylo diagnostikováno onemocnění COVID-19," uvedla na webu ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Nejmladším pražským pacientem zůstává dvouleté dítě, nejstaršímu je 86 let. Místa nákazy jsou nejčastěji v Itálii, jde o města Miláno a Udine a lyžařská střediska Passo del Tonale, Madessimo, Val Gardena, San Cassiano a Ponte di Legno. Další lidé se nakazili na konferenci v americkém Bostonu. Ve středu hygienici potvrdili nemocné, kteří přicestovali z Betléma v Izraeli, ve čtvrtek přibyl nakažený z Paříže.

Většina pražských pacientů je v domácí karanténě, protože mají jen lehké příznaky podobné infekci dýchacích cest nebo jsou úplně bez příznaků. Izolováno v Nemocnici Na Bulovce bylo ve čtvrtek šest lidí, tři z nich cizinky, které jsou sice bez příznaků, ale nemají být kam propuštěny do domácí karantény. Jeden muž je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

V Praze byli zaznamenány dva případy s vysokým počtem kontaktů, které se mohly nakazit. Jeden muž působil jako řidič taxi a za dva dny, kdy pravděpodobně už virus vylučoval, měl 96 zákazníků. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek řekl, že u nikoho z nich se nákaza nepotvrdila, nakažení jsou ale dva lidé z jeho rodiny. Dohledat se hygienikům podařilo také asi 65 pacientů nakaženého lékaře z Prahy, který dva dny po návratu z Itálie ordinoval.

Klinika infekčních chorob na Bulovce, kde jsou pražští pacienti hospitalizováni, má 168 lůžek, léčí se tam ale i lidé s jinými nemocemi.

Další infekční oddělení mají Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenská nemocnice a Fakultní nemocnice v Motole. Ty by měly dnes nebo v nejbližších dnech také zřizovat stacionární odběrová místa, kde budou lidem s podezřením na nákazu odebírány vzorky k testování. Zatím se odebírají u lidí, kteří jsou převezení v horším stavu do nemocnice, nebo za nimi jezdí zdravotníci v ochranných oblecích domů. Kapacita ale není dostatečná. Testování musí v odůvodněných případech nařídit hygienici, lidé ale mohou vyhledat i soukromé laboratoře a testy si tam zaplatit sami.

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

21.09.2021 10:24 Letošní Noc vědců se na Univerzitě Pardubice odehraje opět naživo. Šestihodinový program nabitý…

Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí v on-line prostoru

20.09.2021 19:08 Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí výměnou za jejich větší bezpečí a ochranu v on…

Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu

20.09.2021 16:45 Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval bakterii Salmonella enteritidis, která způsobuje…

Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou zapnout přes čtyři…

20.09.2021 11:32 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu-19

20.09.2021 05:30 Téměř 8000 lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19, dnes dostane…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Související:

Právě se děje

reklama