Města Litovel a Uničov jsou odříznutá od světa. Večer ožívají společným potleskem lidí

Potleskem desítek a možná už stovek párů rukou každý večer ožívají setmělá sídliště i starší zástavba ve městech Litovel a Uničov na Olomoucku, která jsou už takřka týden odříznutá od okolního světa kvůli vysokému počtu osob nakažených nových typem koronaviru.

Přidejte svůj názor

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Lidé většinu dne tráví doma a večer si pak v určenou hodinu stoupnou na balkóny či otevřou okna, aby společným potleskem poděkovali zdravotníkům, hasičům a dobrovolníkům. Zároveň si tak dodávají odvahu do dalších nelehkých dní, které je ještě čekají.

Nápad uspořádat večerní tleskání vznikl spontánně na sociálních sítích, kde obyvatelé Litovle a Uničova nyní tráví mnohem více času než dříve. Řeší tam každodenní problémy a jednoho z členů facebookové skupiny "Uničov-Litovel, spolu to dáme" napadlo, že by obyvatelé mohli nějakým způsobem vyjádřit díky záchranářům a zdravotníkům. Volba padla na večerní potlesk z oken a balkonů.

Akce se ihned ujala hlavně na lidnatých sídlištích v Litovli a Uničově, kterými se nyní každý večer rozléhá stále hlasitější aplaus. "I na náměstí to bylo slyšet, bylo to super. Jen to náměstí nějak zaostává. Zase jsem tleskala sama," komentovala obyvatelka centra Litovle jedno z mnoha videí, na kterém je zachyceno páteční tleskání.

Lidé v Litovli a Uničově večer na balkonech ve stanovenou hodinu tleskají, někteří zapalují prskavky a v pátek večer byla z jednoho balkonu slyšet i státní hymna. Do okolních obcí, které jsou také v uzavřené oblasti, se nový zvyk z Litovle a Uničova zatím nerozšířil. "Zítra Červenka musíme zabrat. Přece tady taky dělají co můžou," povzbudila uživatele sociálních sítí z řad svých sousedů obyvatelka Červenky u Litovle.

Mnoha obyvatelům Litovle a Uničova večerní tleskání nestačí a na okna svých příbytků nalepili ozdoby či svítící řetězy, aby dali najevo, že za zdmi panelových domů ani v době šířící se nákazy život neutichl. Některé obyvatele napadlo, že by řidiči mohli v ulicích ve stanovenou hodinu troubit. "Troubení necháme třeba jako oslavu skončení karantény," podotkla jedna členek skupiny a její názor podpořila řada dalších uživatelů.

Obyvatelé Litovle, Uničova a okolních obcí se s nařízenou karanténou vyrovnávají těžce.

zdroj: YouTube

Ve městech jsou problémy se zajištěním lékařské péče, byly omezeny některé služby a lidé mají strach z nákazy. Všudypřítomná nervozita se projevila v pátek, kdy v Litovli vzali lidé obchody útokem poté, co si přečetli úvahy o případném zákazu vycházení v celém Česku. Vedení města se pak snažilo emoce zklidnit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“…

28.03.2020 11:16 Aktualizováno Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu.…

Domovy nejsou na koronavirus připraveny, může se šířit, tvrdí šéf asociace

27.03.2020 21:38 Pokud se pobytová zařízení sociálních služeb budou starat o seniory s onemocněním COVID-19, může se…

V sociálních službách chybí respirátory FFP3, ukázal průzkum

27.03.2020 19:31 Aktualizováno Celkem 90 procent domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nemá vůbec žádné…

Žaloba navrhuje soudu, aby zrušil zákaz přítomnosti otců u porodu

27.03.2020 19:05 Advokát Ondřej Pecák a Liga lidských práv napadli u pražského městského soudu opatření, kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama