Mladík shodil expřítelkyni do rokle. Trest platí, Ústavní soud stížnost odmítl

Ústavní soud odmítl stížnost Lukáše Tučka, jenž podle pravomocného verdiktu shodil bývalou přítelkyni do rokle v Jičíně. Justice mu vyměřila nejprve sedm let vězení za pokus o vraždu, poté v odvolacím řízení jen tři roky s pětiletým podmíněným odkladem. Usnesení Ústavního soudu je dostupné v jeho internetové databázi.

soudy
doporučujeme

"Vina stěžovatele byla prokázána uceleným komplexem hodnověrných důkazů," stojí v usnesení.

Incident, ze kterého dívka vyvázla se zlomeninami obratlů a zraněnou nohou, se stal v podvečer 19. září 2017. Studentka se s mladíkem předtím rozešla. Přesto si spolu vyšli ven. Podle rozsudku si stoupli na ochoz jičínské vyhlídky Milohlídka, mladík dívku shodil dolů a skočil za ní do osmimetrové hloubky - podle obžaloby proto, aby spáchal sebevraždu.

Mladík a dívka dopadli na různá místa. Našel je pár, který v tamním lesoparku hledal takzvané kešky. Svědci vypověděli, že nejprve slyšeli křik ve smyslu "nech mě být", poté další křik a zvuky pádu. Dívka později vypověděla, že ji chlapec shodil, a Tuček se k tomu policistům přiznal. Při soudním projednávání kauzy ale trval na tom, že si událost nepamatuje a že se cítí nevinný.

Za pokus o vraždu hrozilo pachateli deset až 18 let vězení. Krajský soud mu s přihlédnutím k věku uložil trest pod zákonnou sazbou a povinnost uhradit 130.000 korun jako nemajetkovou újmu a dalších 181.000 pojišťovnám jako náhradu škody. Podle Vrchního soudu v Praze má však Tuček hradit odškodné jen "podle svých možností". Soud stanovil také dohled probačního úředníka a povinnost absolvovat program psychologického poradenství.

Tuček se pak obrátil ještě na Nejvyšší soud. Zpochybňoval zejména provedené dokazování, avšak neuspěl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Češi mění oděvní styl. Saka v době pandemie nahradily tepláky

27.02.2021 14:09 V pandemii z hledáčku českých zákazníků zmizely formální oděvy, menší poptávka byla ale třeba i po…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama