Na Vysočině škodil déšť hlavně na Žďársku, Sázava klesla až dnes

Kvůli nedělím dešťům měli hasiči na Vysočině přes 60 výjezdů, spadlé stromy na podmáčené zemi někde odstraňovali i dnes. Zasažené byly hlavě obce na Žďársku. Hladina řeky Sázavy ve Žďáru nad Sázavou se podle meteorologů vrátila na normální stav dnes okolo 6:00, v neděli vystoupala na druhý povodňový stupeň.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Přímo ve Žďáru nad Sázavou hasiči v neděli několikrát čistili ucpané jezy, v řadě obcí odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, jinam rozváželi pytle s písem. Ve Světnově na Žďársku to podle starosty Pavla Štefana byla jen prevence. "Nevěděli jsme, jestli déšť ustane, nebo ne, potok byl těsně před vylitím," řekl Štefan.

Ve Lhotce na Žďársku se voda dostala i do obytného domu a proud vody poničil obecní asfaltovou cestu. Starostka Jaroslava Kabelková škodu odhadla na půl milionu korun. Ještě větším škodám podle ní zabránil rybník, který byl před dešti vypuštěný kvůli chystané opravě. Přesto nezachytil veškerou vodu a ta zaplavila třem domům sklepy, v jednom z nich se dostala i do obytné části.

Na Žďársku se v neděly vyskytly vydatné deště, před nimiž meteorologové varovali. V Novém Městě na Moravě napršelo na čtvereční metr 69 litrů vody. Kvůli ucpané kanalizaci tekla voda ulicemi.

Dnes bude podle meteorologů na Vysočině oblačno až polojasno. Ojediněle se mohou znovu objevit bouřky, přeháňky by měly být častější v jižní části kraje. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou na 20 až 23 stupňů Celsia.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Hus neohnul před mocnými hřbet a dál hájil své postoje. Jeho…

06.07.2020 17:21 KOMENTÁŘ – Pravdy si vážil více než svého života. Mistr Jan Hus, který byl přesně před 605 lety…

Češi ve videopozdravu přejí dalajlamovi k 85. narozeninám

06.07.2020 11:39 Bývalá první dáma Dagmar Havlová, duchovní a filozof Tomáš Halík, pražský primátor Zdeněk Hřib,…

Nezaměstnanost podle analytiků v červnu stoupla ke 4 procentům

06.07.2020 08:48 Nezaměstnanost v červnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK stoupla z květnových 3,6 procenta ke…

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy