Balíčky s pomůckami pro seniory začne pošta rozesílat v pondělí

Česká pošta začne balíčky ochranných pomůcek proti šíření koronaviru distribuovat seniorům v pondělí. Většinu ze zhruba tří milionů zásilek by pak měli poštovní doručovatelé donést lidem během tří dnů. Nárok na respirátor a pět roušek má každý starší 60 let i lidé, kteří oslaví 60. narozeniny letos. Dostane je na adresu trvalého bydliště, řekl dnes novinářům vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Vláda o poskytnutí ochranných prostředků starším obyvatelům rozhodla ve středu večer.

O víkendu by měly být podle Hamáčka pomůcky zabalené. "Bude se na tom podílet několik stovek pracovníků České pošty za dodržení velmi přísných hygienických podmínek," prohlásil ministr. Adresy získá ministerstvo vnitra z registru obyvatel a poště je předá. Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let. Lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová dnes na dotaz ČTK uvedla, že životnost jednorázové roušky je tři až čtyři hodiny, životnost respirátoru pak osm až maximálně 12 hodin.

Rozvoz ochranných prostředků seniorům začne v pondělí. "Naší ambicí je, aby ochranné prostředky co nejrychleji dorazily k určeným příjemcům," uvedl Hamáček. Podle ministra dostanou senioři do schránky obálky, v nichž budou jen ochranné prostředky. Ministerstvo k rouškám a respirátorům nebude přidávat průvodní dopis, protože by se tím distribuce pouze zdržovala a prodražovala.

Rozvoz pomůcek bude stát zhruba 15 milionů korun. Jeden respirátor pak podle vicepremiéra nakoupila ČR zhruba za 2,35 dolaru (necelých 53 korun) a roušku za 0,37 centů (8,3 koruny). Balíček pro jednoho seniora by tak měl vyjít asi na 94 korun. Roušky a respirátory budou pocházet ze zásob zbylých po jarní vlně onemocnění, které jsou skladovány v Opočínku na Pardubicku. "Celkový objem rezerv, které ministerstvo vnitra v té době zajistilo, byl zhruba 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů," uvedl Hamáček.

Jak bude probíhat distribuce roušek a respirátorů občanům starším 60 let? Jak se ze skladů v Opočínku dostanou k příjemcům? Detaily vysvětlí ve videu ministr vnitra ⁦@jhamacek⁩ ? pic.twitter.com/k40hNxqus9

— Ministerstvo vnitra (@vnitro) September 10, 2020

O zásilce s ochrannými pomůckami pro lidi ve věku nad 60 let rozhodla na středeční schůzi vláda po tom, co začaly narůstat počty nemocných. Část opozice krok kritizuje jako opožděný a dává ho do souvislosti s blížícími se volbami.

Hamáčkova stranická kolegyně, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby balíček dostali také zdravotně postižení. Lidé, kteří jsou závislí na pomoci, pobírají v Česku příspěvek na péči. Letos v červenci ho dostávalo 366.100 osob se zdravotním omezením. Podle dřívějších údajů tvoří ale dvě třetiny příjemců lidé nad 65 let. Zbývá tedy kolem 120.000 lidí.

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr dnes ČTK řekl, že distribuci roušek a respirátorů pro lidi nad 60 let zařizuje ministerstvo vnitra, protože by bylo nelogické, aby se tyto ochranné pomůcky převáděly do státních rezerv a pak je distribuovala Česká pošta, která pod ministerstvo vnitra spadá.

Zopakoval, že správa má aktuálně uzavřené smlouvy na 9 z 11 druhů ochranných pomůcek, které poptávala. "Vedle zásob ve skladu v Opočínku se plní i sklady v Sedlčanech a v Olomouci. V zásobách v tuhle chvíli máme zhruba 44 milionů roušek, pět milionů respirátorů FFP2, 200.000 respirátorů FFP3, 12 milionů zdravotnických rukavic, 150.000 návleků na obuv nebo 42.000 výtěrových setů," dodal.

Doručování roušek zdarma se uskutečnilo letos již ve třech asijských státech. Distribuce dvou látkových roušek do každé domácnosti spustila letos už v polovině dubna japonská vláda. Kritici této iniciativy ji pokládali za plýtvání penězi daňových poplatníků. Mnoho Japonců už předem prohlásilo, že podobnou pomoc nepotřebují, a ti, kdo už roušky vyzkoušeli, si navíc stěžovali, že jsou příliš malé. Distribuce roušek do všech domácností byla dokončena v červnu, ale byla kritizována za pomalé tempo a za to, že některé dodané roušky byly poškozené.

Roušky poštou rozesílali letos od března do června i v Thajsku na všechny registrované adresy. A v Hongkongu spustila tamní vláda od 30. června program doručování roušek do všech registrovaných domácností. Během tří týdnů obdržela každá domácnost balíček deseti jednorázových roušek a ti, jimž se roušky nepodařilo doručit, si je mohli vyzvednout na poštovním úřadě do poloviny července.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Roušky a respirátory důchodci, senioři Česká pošta Jana Maláčová (ČSSD) Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr (SSHR)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy