Odbory žádají růst tarifů platů o 15, 10 a 7 procent dle profesí

Odbory požadují pro pracovníky veřejného sektoru pro příští rok růst platových tarifů podle profesí o sedm, deset a 15 procent. Patnáctiprocentní navýšení od ledna prosazují pro zdravotníky, desetiprocentní pro učitele a sedmiprocentní pro hasiče, policisty, úředníky a ostatní. ČTK to po dnešním jednání s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD) řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ministerstvo práce požadavky nekomentovalo.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
doporučujeme

Dnešní schůzkou začalo vyjednávání odborů s vládou o platech pro příští rok. Maláčová bude připravovat návrh vládního nařízení, které růst výdělků upraví. V příštích týdnech se budou konat pracovní jednání k propočtům možných variant navýšení. Setkání členů kabinetu a odborových předáků by se pak mělo uskutečnit podle Středuly po vládních prázdninách, které začnou na začátku srpna.

"Jednak zohledňujeme inflaci. Ale hlavně - jestliže si stát přeje restartovat ekonomiku, je potřeba, aby lidé měli peníze. Bez spotřeby obyvatel restart možný není," zdůvodnil požadavky Středula.

Podle čtvrtletní zprávy informačního systému o průměrném výdělku v prvním kvartále pracovalo ve veřejném sektoru 711.200 lidí. Průměrný plat činil 37.082 korun. Meziročně se zvedl o pět procent. Polovina pracovníků veřejného sektoru vydělávala víc než 34.938 Kč. Ceny v červnu za poslední měsíc vzrostly o 0,6 procenta. Meziročně se zvedly o 3,3 procenta.

Naposledy výdělky ve veřejném sektoru rostly v lednu. Učitelům se tarif zvýšil o osm procent, tedy o 1084 až 3534 korun. Další peníze mají dostávat v odměnách. Většina ostatních pracovníků si polepšila o 1500 korun bez ohledu na pozici, zkušeností a vzdělání. Víc dostali přidáno jen zaměstnanci v kultuře, nezdravotnické profese a technický personál, a to o 1830 až 3180 korun. Po zrušení nejnižší platové tabulky se totiž přesunuli do tabulky s vyššími částkami.

ČMKOS jako největší odborová centrála v zemi zastřešuje 32 svazů. Stejně jako v minulých letech usiluje pro příští rok o procentní navýšení. Podle Středuly letošní plošné přidání vedlo ke "zploštění tabulek". Stejný růst výdělků pro všechny naopak prosazovala v minulých letech Asociace samostatných odborů jako druhá největší centrála. Loni s návrhem uspěla.

Opozice několikrát zmínila to, že by se stát v krizi neměl jen zadlužovat, ale měl by také začít šetřit. Poukazovala na možné úspory provozních výdajů. Kritizovala přibývání počtu zaměstnanců státu v posledních letech. Středula uvedl, že vládní strana zatím případné škrtání míst odborům neavizovala.

"Musíme si ve vládě ujasnit, v jakých mantinelech (rozpočtu) se pohybujeme," řekl před nedávnem ČTK k vyjednávání o platech vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj by se rozhovory s předáky měly konat v srpnu a září. "Určitě stojíme o to, aby byl proces hladší než v loňském roce," dodal. Odbory loni několikrát vládu k jednání vyzývaly. Na růstu platů učitelů nebyla shoda ještě na konci října. Školské odbory pak uspořádaly začátkem listopadu stávku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama