Na Kutnohorsko se vracejí roušky, omezeny jsou hromadné akce. V ČR je přes 13 000 nakažených

Kvůli ohnisku koronaviru v obci Církvice budou muset lidé na Kutnohorsku od půlnoci znovu nosit ve veřejných vnitřních prostorech roušky. V okrese budou rovněž omezeny hromadné akce a zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory.

Lidé v rouškách, ilustrační foto

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v celé republice od začátku epidemie dnes překročil hranici 13.000. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že lidem na konci nařízené karantény a pacientům bez příznaků po dvoutýdenní izolaci se už nebudou dělat testy PCR, tedy výtěr z nosohltanu, budou považováni za neinfekční. Podle zjištění totiž vir u většiny lidí přežívá osm až deset dnů.

Mimořádné opatření na Kutnohorsku vydali středočeští hygienici kvůli šíření nákazy, která se objevila v církvické pobočce firmy HR Partner CZE. Původně bylo nakažených 13, nyní je 39 potvrzených případů. Za dnešek jich přibylo šest.

Počet účastníků venkovních akcí nesmí v celém okrese přesáhnout 300 a ve vnitřních prostorech 200. V restauracích musejí lidé dodržovat odstup alespoň dva metry. U stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé s výjimkou členů domácnosti nebo blízkých osob. Používat by se měla dezinfekce. Na koupalištích může být ve stejný čas maximálně 500 lidí, na jednoho člověka by mělo připadat alespoň deset metrů čtverečních.

Další ohnisko se na konci minulého týdne objevilo ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, dnes tam přibylo devět nových případů. Nakaženy jsou i tři zdravotní sestry jihlavských sociálních služeb, testovat se budou desítky jejich klientů. Kvůli kontaktu s nakaženým člověkem ve Větrném Jeníkově musel na testy také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), i dnešní druhý test měl negativní. Končí tím jeho karanténa doma v Ostravě a v pondělí už se může v Praze zúčastnit jednání vlády. První test s negativním výsledkem absolvoval v pondělí.

Počet nových případů nemoci covid-19 v České republice se uplynulé tři dny držel nad stovkou, během dneška přibylo zatím 82 nakažených. Celkem je jich v zemi 13.001. Vyléčilo se 8208 z nich, 352 lidí s covidem-19 zemřelo. Aktuálně je tak 4441 nakažených. Ve většině okresů se nové případy neobjevují, u většiny lidí je průběh nemoci mírný. V nemocnici je s koronavirem momentálně 148 pacientů, v těžkém stavu je 17 z nich.

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasaženo, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 121 nových případů na 100.000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými. OKD kvůli vysokému počtu nemocných přerušila těžbu na všech svých dolech. Tento týden se objevilo další ohnisko ve společnosti DEVA ve Frýdku-Místku, která vyrábí ochranné a zásahové oděvy a v březnu šila roušky z nanotextilie i přímo pro město Frýdek-Místek. Podle grafů chytré karantény bylo minulý pátek hospitalizováno v Moravskoslezském kraji 33 lidí, k dnešku jejich počet vzrostl na 52.

Hygienici dnes nařídili vedení OKD opakované testování zaměstnanců. PCR testy se budou dělat u pracovníků dolů ČSM Sever a ČSM Jih a dolu ČSA. Testování je v plánu od 19. do 22. července. Jednou za dva týdny se budou muset zahraniční pracovníci z firem na Karvinsku a Frýdecko-Místecku prokázat zaměstnavateli negativním testem.

Experti, novináři i někteří politici upozorňují na rozdíly v počtech nakažených, uzdravených a zemřelých, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví a hygienici. Odlišná statistika je způsobena hlavně časovým posunem u hlášených údajů, roli hraje i zpětné ověřování dat, zpřesnění doby příznaků a testů či uvedené bydliště, sdělil ČTK mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Jiří Tráva. Mezi konečnými údaji centrální databáze a krajských hygienických stanic podle něj ale zásadní rozpor není.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Související:

Právě se děje

reklama