Otevřel hrudník, srdce masíroval rukou. Zpověď chirurga, který zachraňoval oběti střelby v Ostravě

Lékař Marcel Mitták z ostravské fakultní nemocnice byl jedním z lidí, kteří se snažili zachránit oběti úterní střelby, při níž zemřelo sedm lidí. Popsal, co viděl na místě tragédie a jak reagoval.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Fakultní nemocnici v Ostravě
doporučujeme

Chirurg podle svých slov dostal zprávu, že je ho zapotřebí na místě tragédie. Okamžitě tam proto vyrazil. "Byla tam žena s průstřelem hlavy a mladý muž se střelným zraněním těsně pod srdcem. Na toho jsem se soustředil já. Bylo nás tam asi třicet ošetřujících," popsal Blesku.

Jeho kolegové prováděli masáž srdce, ta se ale míjela účinkem. Lékaři také potřebovali zastavit krvácení. "Když je v břišní dutině masivní zranění, nelze pacienta otevřít na břiše. Tak jsem rozřízl hrudník na zádech mezi žebry, což se medici učí, ale v životě bych neřekl, že to budu někdy potřebovat. Hned jsem zasvorkoval aortu. Zároveň jsme podávali transfuze do kostí a masíroval jsem srdce," popisuje.

Dodal, že díky otevřenému hrudníku mohl provádět přímou srdeční masáž. "Držel jsem srdce v ruce a masíroval ho. A ono naskočilo. Cítil jsem, že se jeho objem zvětšil a že pracuje dobře," svěřil se s šokujícím zážitkem chirurg. Radoval se ale předčasně.

Až na sále se ukázalo, jak rozsáhlá zranění ve skutečnosti jsou. "Tam jsme otevřeli hrudník a viděli tu hrůzu! Zranění bylo tak rozsáhlé, že již nešlo rekonstruovat anatomicky složitou oblast. Kdyby ho střelil o patnáct centimetrů níže, bylo by to asi jiné," popisuje lékař.

Muže se nakonec zachránit nepovedlo a krátce před devátou hodinou zemřel. Smrt podle lékaře k jejich profesí patří, zároveň ale dodal, že ačkoliv jsou podobné momenty silné, odborný personál je musí zvládnout. Přinejmenším na sále.

"Ale přiznávám, že už jsem viděl jiné zdravotníky brečet mimo operační sál. To už je pláč zoufalé bezmoci, když se pacienta nepodaří zachránit," dodal chirurg, kterého mnozí považují za hrdinu. On sám o sobě ale tvrdí, že jen bojoval společně s velkým týmem lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvěma mužům hrozí až 20 let vězení za účast v bojích na Ukrajině

29.05.2020 16:21 Státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na běloruského občana za to, že se na východě…

Smutek v ZOO Ostrava, lev indický musel být utracen. Proč?

29.05.2020 16:04 Ostravská zoologická zahrada nechala ve čtvrtek utratit šestnáctiletého samce lva indického Sohana.…

Automobily Kodiaq a Karoq nepochází z Vovkaničova návrhu, řekl u soudu…

29.05.2020 15:57 Automobily společnosti Škoda Auto Kodiaq a Karoq a modely kol Vega a Triglav nevznikly na základě…

Milion chvilek chystá na 9. června protestní pochod v Praze

28.05.2020 22:07 Spolek Milion chvilek uspořádá 9. června v Praze protestní pochod ze Staroměstského náměstí k úřadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy