Petříček čelí trestnímu oznámení od exšéfa zámku Štiřín

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) čelí trestnímu oznámení, které na něj podaly odbory příspěvkové organizace Zámek Štiřín, v jejichž čele stojí Petříčkem odvolaný generální ředitel zámku Václav Hrubý. Spolu s ministrem čelí oznámení také Petr Veselý, který je ředitelem zámku od 1. ledna. Veselý podle odborů vyplýtval téměř dva miliony korun za podobnou prověrku hospodaření zámku, jaká se uskutečnila už loni a předloni.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Vrchní státní zastupitelství serveru podání trestního oznámení potvrdilo, ministr Petříček o něm zatím dle svých slov informován nebyl.

Veselý objednal forenzní audit za 1,78 milionu korun. Loňská i předloňská kontrola přitom významné nedostatky v hospodaření a správě majetku neshledala. Veselý tak podle odborů porušil povinnosti řádného hospodáře. Odbory Veselého i Petříčka napadají také za výpověď, kterou dal Hrubému poté, co po odvolání z čela organizace nepřijal místo referenta marketingu. To podle nich odporuje požadavkům zákoníku práce, neboť taková pozice neodpovídá Hrubého kvalifikaci. Podle Hrubého jednání Veselého i Petříčka poškozují stát, zámek i morální a odbornou důvěryhodnost vedoucích představitelů.

Ministerstvo zahraničí vysvětluje Hrubého odvolání rezervami v hospodaření zámku, které by podle mluvčí ministerstva Zuzany Štíchové mohlo být efektivnější. Hrubého přitom Petříček ocenil mimořádnou odměnou za úspěšné hospodaření ještě v prosinci 2019. Mluvčí české diplomacie doplnila, že Hrubého odvolání souvisí s organizačními změnami ve struktuře příspěvkových organizací resortu. Odmítla spekulace o chystaném prodeji zámku.

Zámek Štiřín v Kamenici u Prahy slouží jako hotel nebo místo pro státnické akce. Ministerstvo zahraničí loni na jeho provoz přispělo 35 milionů, letos 37,5 milionu Kč. Hrubý pracoval na Štiříně od roku 1977, odvolán byl za tu dobu celkem čtyřikrát. Noví ministři ho opakovaně do funkce jmenovali zpět.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde číhá na děti nebezpečí? Hřiště prochází kontrolou, problém je se…

10.08.2020 13:00 Jak rozpoznat bezpečné hřiště, kam si mohou jít děti zahrát, aniž by jim cokoliv hrozilo?Spočívá to…

Vandalové poničili výstavu o Miladě Horákové. Zcela nepochopitelné,…

10.08.2020 11:07 V noci na dnešek někdo poničil panely z výstavy připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50.…

Pandemie si vybírá daň, propouštění teprve přijde. Proč a kdo může přijít…

10.08.2020 10:54 Aktualizováno Dopady už půl roku trvající pandemie nového typu koronaviru stále neskončily. Naopak, jak…

Vražda dítěte v Přerově: Matka bila dceru pěstmi, pak ji ubodala nůžkami,…

10.08.2020 10:45 Aktualizováno Třiadvacetiletá žena souzená za loňskou vraždu tříleté dcery v Přerově vraždila podle obžaloby pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama