Petříček čelí trestnímu oznámení od exšéfa zámku Štiřín

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) čelí trestnímu oznámení, které na něj podaly odbory příspěvkové organizace Zámek Štiřín, v jejichž čele stojí Petříčkem odvolaný generální ředitel zámku Václav Hrubý. Spolu s ministrem čelí oznámení také Petr Veselý, který je ředitelem zámku od 1. ledna. Veselý podle odborů vyplýtval téměř dva miliony korun za podobnou prověrku hospodaření zámku, jaká se uskutečnila už loni a předloni.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Vrchní státní zastupitelství serveru podání trestního oznámení potvrdilo, ministr Petříček o něm zatím dle svých slov informován nebyl.

Veselý objednal forenzní audit za 1,78 milionu korun. Loňská i předloňská kontrola přitom významné nedostatky v hospodaření a správě majetku neshledala. Veselý tak podle odborů porušil povinnosti řádného hospodáře. Odbory Veselého i Petříčka napadají také za výpověď, kterou dal Hrubému poté, co po odvolání z čela organizace nepřijal místo referenta marketingu. To podle nich odporuje požadavkům zákoníku práce, neboť taková pozice neodpovídá Hrubého kvalifikaci. Podle Hrubého jednání Veselého i Petříčka poškozují stát, zámek i morální a odbornou důvěryhodnost vedoucích představitelů.

Ministerstvo zahraničí vysvětluje Hrubého odvolání rezervami v hospodaření zámku, které by podle mluvčí ministerstva Zuzany Štíchové mohlo být efektivnější. Hrubého přitom Petříček ocenil mimořádnou odměnou za úspěšné hospodaření ještě v prosinci 2019. Mluvčí české diplomacie doplnila, že Hrubého odvolání souvisí s organizačními změnami ve struktuře příspěvkových organizací resortu. Odmítla spekulace o chystaném prodeji zámku.

Zámek Štiřín v Kamenici u Prahy slouží jako hotel nebo místo pro státnické akce. Ministerstvo zahraničí loni na jeho provoz přispělo 35 milionů, letos 37,5 milionu Kč. Hrubý pracoval na Štiříně od roku 1977, odvolán byl za tu dobu celkem čtyřikrát. Noví ministři ho opakovaně do funkce jmenovali zpět.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Vláda zakázala stravování ve firemních jídelnách

01.03.2021 21:27 Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které…

Autoservisy otevřely, zákazníky dovnitř ale nepustí

01.03.2021 15:27 Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 14:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama