Plzeň 17. listopadu zbaví někdejší sídlo KSČ rudé hvězdy

Plzeň symbolicky 17. listopadu v 17:30 definitivně odstraní velkou rudou pěticípou hvězdu z budovy bývalého sídla Komunistické strany Československa (KSČ) na Americké třídě. Akce bude součástí celodenního programu Cesta svobody, jímž si Plzeň připomene 30 let od sametové revoluce. Skoro pětimetrová rudá hvězda se koncem 80. let tyčila na budově tehdejšího krajského výboru KSČ a po sametové revoluci zůstala ležet na střeše objektu, řekl dnes ČTK primátor Martin Baxa (ODS).

Přidejte svůj názor 121 komentářů

Martin Baxa /ODS/
doporučujeme

Po sametové revoluci se hvězda ztratila lidem z očí. Leží na střeše a není běžně vidět. S rozvojem technologií si ale může každý na internetu najít letecké snímky, na nichž je patrná. "Třicáté výročí listopadových událostí je jedinečnou příležitostí, jak se s pozůstatkem komunistické éry navždy vypořádat. Pomůže nám s tím Michal Caban, v jehož umělecké režii se hvězdy neopakovatelným způsobem navždy zbavíme," řekl Baxa.

Funkcionalistická budova bývalého sídla KSČ je nyní opuštěná. Od 14. do 17. listopadu se mimořádně otevře. Organizace Johan a PaNaMo tam připravily program Zúročení, v němž chtějí odrazit 30 let demokracie a svobody prostřednictvím umělecké tvorby. Připraveny jsou výtvarné výstavy, divadlo a tanec, projekce filmů, diskuse i architektonické prohlídky. "Program reprezentuje tvorbu a postoje těch, kteří podstatnou část svého života žijí v demokratických poměrech. Nechceme jen vzpomínat a plácat se hrdinsky po ramenou, ale stimulovat živou současnou tvorbu a tvořivost," řekl ředitel centra Johan Roman Černík.

Na 17. listopad připravilo město program, který bude na 13 místech v centru připomínat události roku 1989. Přiblíží je debaty s přímými účastníky tehdejších akcí, koncerty, procházka českým divadelním a hudebním uměním, výstavy, vzpomínková setkání, umělecké instalace i soutěž pro školní děti a jejich rodiče s názvem Paní učitelko, už nám nemusíte lhát.

Přímí účastníci plzeňských i pražských listopadových událostí budou debatovat v improvizované kavárně na Anglickém nábřeží. "Hovořit bude tehdejší studentka Pavla Knoblochová, dnes Fáberová, která stála přímo před štíty příslušníků pohotovostního pluku, nebo bratři Neckářovi, z nichž Václav byl jedním z pražských vyslanců na tehdejší plzeňské demonstraci," řekla vedoucí magistrátního odboru prezentace a marketingu Jana Komišová. Pamětníci dostanou prostor i na náměstí před pasáží Slávie, kde vystupovali listopadoví řečníci. Tady vznikne také otevřené řečniště pro veřejnost. Na Anglickém nábřeží vystoupí dnešní i tehdejší studentské kapely.

Všechny čtyři soubory Divadla J. K. Tyla vystoupí od 20:00 v pořadu Divadlem ke svobodě. V komponovaném večeru lidé s herci projdou vývojem státu i vývojem českého divadelního a hudebního umění.

Loading...
Vstupte do diskuze (121)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoda na Znojemsku má pátou oběť, v nemocnici zemřel čtyřměsíční chlapec

14.11.2019 13:02 Pondělní autonehoda u Pavlic na Znojemsku má pět obětí. Ve Fakultní nemocnici v Brně zemřel i těžce…

Lidé nechtěli svobodu? Pamětnice prozradila, proč Čechoslováci vstupovali…

14.11.2019 12:57 Česko si už za několik dní připomene 30. výročí od sametové revoluce. Slovenská diplomatka,…

Odposlechy Béma a Janouška jdou k soudu, říkali si Kolibříku a Mazánku

14.11.2019 12:02 Státní zástupce dnes podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla…

Druhá nejvyšší výhra v historii Sportky: Šťastlivec dostane čtvrt miliardy

14.11.2019 11:55 Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama