Policie obvinila exmanažery Škody JS ze zpronevěry a krácení daní

Policie navrhla obžalovat pět bývalých manažerů strojírenské společnosti Škoda JS ze zpronevěry a krácení daně. Podle kriminalistů vyvedli z firmy v letech 2008 až 2014 do zahraničí 11 milionů eur (přibližně 302 milionů Kč), a to na základě fiktivního poradenství.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Škoda JS se navíc podle policie dopustila zkrácení daně za téměř 55 milionů Kč, informoval dnes na webu policie mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obvinění jsou stíháni na svobodě.

"Obžaloba se týká fyzických osob, které již nejsou zaměstnanci společnosti Škoda JS. Společnost Škoda JS není v tomto případě z ničeho podezřívána a nebylo vůči ní vzneseno žádné obvinění. Od roku 2014 poskytujeme plnou součinnost orgánům činným v trestním řízení v ČR, ve Švýcarsku a na Ukrajině," řekl dnes ČTK mluvčí Škody JS Jan Stolár.

Případ údajného vyvedení peněz ze Škody JS do několika zahraničních obchodních společností podle vyšetřovatelů souvisel s dodávkami technologického zařízení do čtyř ukrajinských jaderných elektráren v hodnotě přibližně dvou miliard korun. Česká policie při vyšetřování vytvořila společný tým se švýcarskými kolegy. "Vyšetřování probíhalo rovněž v úzké součinnosti s Národním protikorupčním úřadem Ukrajiny," dodal Ibehej.

Podle vyšetřovatelů navíc Škoda JS zanesla výdaje za fiktivní poradenství do nákladů. "Čímž mělo dojít za zdaňovací období let 2008 až 2014 ke zkrácení daně z příjmu právnických osob ve výši téměř 55 milionů korun," uvedl Ibehej.

Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, dodává technologie pro jadernou energetiku. Kromě výroby dílů jaderných elektráren se zabývá také řízením projektů. Firma je od roku 2004 členem ruské strojírenské skupiny OMZ.

Na sklonku roku 2014 provedli ve firmě razii policisté. Došli si pro listiny, jejichž zajištění si vyžádaly švýcarské justiční orgány. Deník Právo poté napsal, že Švýcarsko firmu podezírá z uplacení ukrajinského člena parlamentu, konkrétně předsedy parlamentní komise pro energetiku Mykoly Martynenka, za zprostředkování zakázek.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Boj za Floyda není boj s rasismem, ale zabíjení. Čechy to…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno KOMENTÁŘ - V současnosti se zdá, že největším problémem světa není ruská agrese nebo pandemie…

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

04.06.2020 21:49 Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu…

Mariánský sloup se vrátil na Staroměstské náměstí, přihlíželi Duka či…

04.06.2020 17:47 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se dnes po téměř 102 letech vrátil mariánský sloup. Stavbu jeho…

Greenpeace podává trestní oznámení na OKD, v souvislosti s ohniskem v Dole…

04.06.2020 17:03 Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy