Poslední žijící pamětníci RAF budou vyprávět svůj příběh na Hvězdárně

Hvězdárna a planetárium Brno spustila předprodej vstupenek na jedinečnou besedu s posledními žijícími českými příslušníky RAF Tomášem Lomem a Jiřím Pavlem Kafkou. Uskuteční se v úterý 15. října od 18.00 při příležitosti otevření výstavy o 68. noční stíhací peruti britského letectva.

Přidejte svůj názor

Poslední žijící pamětníci RAF budou vyprávět svůj příběh na Hvězdárně
doporučujeme

Vernisáž výstavy, která bude besedě předcházet (v 15.00, Křížová chodba Nové radnice), odhaluje portréty všech 23 československých pilotů a 18 radarových operatérů ve službách této perutě. Fakta, fotografie a příběhy shromáždili a uvedli na svět manželé Jan a Sabina Kratochvílovi, zakladatelé a majitelé Muzea českého, slovenského a rusínského exilu sídlícího v Brně.

Jiří Pavel Kafka

Podplukovník Jiří Pavel Kafka patřil mezi děti, které pomáhal v roce 1939 dostat z Prahy sir Nicholas Winton. Do Anglie přijel jako patnáctiletý, do armády vstoupil v osmnácti letech. Byl zařazen jako radista střelec u 311. československé bombardovací perutě.

„Když jsem z dálky viděl nepřátelské letadlo, tak jsem to samozřejmě hned hlásil a hned jsme se snažili vyhnout jakémukoliv střetu. Protože proti letadlům jsme nelétali. Naopak jsme se jim spíše měli vyhýbat. Naším úkolem bylo najít a zničit nepřátelské ponorky a lodě.“

Po válce se vrátil do Československa a shledal se s maminkou, která přežila ghetto v Lodži i Osvětim. V roce 1947 odjel zpět do Anglie, osm let žil v Izraeli. Po roce 1990 se pamětník přestěhoval do Prahy. Letos oslavil 95 let.

Tomáš Lom

Rodině významného očního lékaře židovského původu se podařilo před březnem 1939 dostat do Londýna. Tomáš Lom tak zde mohl dostudovat střední školu a zahájit studium na univerzitě. V osmnácti letech se však přihlásil do armády, kam vstoupil v roce 1942. V prosinci roku 1944 dokončil výcvik a byl jako radiooperátor a letecký mechanik poslán k 311. československé peruti RAF. Na sklonku války se účastnil pilotního výcviku na základně v Nassau na Bahamách. Po válce se jako dvacetiletý vrací do Prahy a studuje fyziku na Karlově univerzitě, kde získává doktorát. Své profesi je věrný po celý profesní život v závodu Tesla – VUVET. V tomto roce oslavil 95. narozeniny. Žije v Praze.

Vstupenky v hodnotě 400 Kč jsou od středy 18. října v prodeji v online systému Hvězdárny a planetária Brno na stránkách www.hvezdarna.cz

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka v Jemenu: Kdo ukončí krveprolití? Laureátka Nobelovy ceny přišla s…

17.10.2019 09:40 V Jemenu zmítaném válkou zuří obrovská humanitární katastrofa, násilí ale mohou zastavit sami…

40 let vlády KSČ: Teror, morální devastace národa a rozvrat ekonomiky

17.10.2019 08:29 KSČ vznikla v roce 1921 oddělením levicové frakce z tehdejší sociální demokracie. Na její činnost…

Pražský Babybox zachránil další život, našli v něm holčičku

16.10.2019 21:06 Do babyboxu v pražském Hloubětíně odložil někdo dnes vpodvečer několikaměsíční holčičku. Je zdravá,…

Česko demonstruje na podporu Kurdů, lidé se sešli v Praze i Brně

16.10.2019 20:26 Aktualizováno Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama