Povodně zasáhly Olomoucko: Jeden mrtvý, desítky lidí evakuovány

Při lokálních povodních na Uničovsku a Šumpersku v Olomouckém kraji zemřel jeden člověk, další osoba se pohřešuje, řekla dnes ráno ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mezi nejvíce postižené obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda na mnohých místech dosahovala přes metr vysoko. V těchto obcích hasiči evakuovali a zachránili desítky obyvatel. Vyprostili také osoby uvázlé v zatopených automobilech.

Hasiči zachránili několik lidí, které strhnul proud a nemohli se dostat z vody do bezpečí. "Přívalové deště zatopily nejen desítky rodinných domů a dalších staveb, ale také poškodily místní energetickou a dopravní infrastrukturu. V Oskavě byl stržen most, ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové i elektrické vedení," uvedla mluvčí hasičů.

Hasiči v noci čerpali i vodu ze zatopených sklepů. Následky přívalových srážek budou dál odstraňovat i dnes, včetně odčerpávání vody z domů a sklepů. "Ráno se také po průzkumu v jednotlivých obcích a zjištění stavu zaplavených domů bude ve spolupráci se samosprávami řešit náhradní ubytování pro místní obyvatele," doplnila mluvčí.

Noční bouřky a lokální záplavy způsobily na několika místech Olomouckého kraje menší výpadky dodávky elektrické energie. Bez elektřiny jsou desítky domácností. "Velké výpadky nebyly hlášeny. Poruchy jsou průběžně odstraňovány," řekl ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Zatopené jsou po přívalovém dešti některé místní části nedalekého Uničova a dalších obcí. "Situace nyní kulminuje. Tady v Uničově je rozvodněná Oskava a čekáme, jestli nám to zasáhne ještě místní část Brníčko. Vypadá, že kulminace už je maximální. Mnohem hůř na tom je Šumvald, Dlouhá Loučka či Oskava, tam budou mít lidé obrovské potíže," řekl ČTK starosta Uničova na Olomoucku Radek Vincour (ODS).

V Uničově záplavová vlna protéká městským parkem a pod vodou jsou místní části Dolní Sukolom a Nová Dědina. Riziko záplav ráno podle Vincoura dál hrozí v Brníčku. "Jsou to všechno místní části navázané na tok Oskavy, tam je to nejhorší," podotkl Vincour.

V Uničově a jeho místních částech zatím nikdo evakuován nebyl. Úřady ale obyvatele v záplavami zasažených oblastech vyzvaly, aby neopouštěli domovy. "Proud je opravdu silný a na komunikacích jsou kanály pryč, takže nebezpečí je velké," upozornil Vincour.

Úseky řady toků v noci překročily třetí stupeň povodňové aktivity, který nyní platí jen na Oskavě v Uničově. Celkem hasiči v noci zaznamenali téměř 160 událostí. V zaplavené oblasti operoval také posttraumatický intervenční tým hasičských psychologů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další Čech odsouzen kvůli komentáři na facebooku, dle žaloby schvaloval…

08.07.2020 11:25 Aktualizováno Tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na pět let vyměřil dnes Krajský soud v Plzni…

Srážka vlaků u Perninku: Čtyři těžce zranění jsou ve stabilizovaném stavu

08.07.2020 09:00 Vážně zranění ze srážky vlaků u Perninku, kteří byli přepraveni do Fakultní nemocnice v Plzni, jsou…

V Šumvaldu byly odstraněny nejhorší následky povodní, škody odhadovány na…

08.07.2020 07:40 Obyvatelé Šumvaldu na Olomoucku už s pomocí stovek hasičů, vojáků a dobrovolníků i několika firem…

Celníci zadrželi u hranice se Slovenskem tři migranty

07.07.2020 16:02 Jihomoravští celníci zadrželi poblíž hranic se Slovenskem tři běžence, schovávali se v návěsu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy