Pravomil Raichl: Havlem oceněný lesník, který se nesklonil před nacisty ani komunisty

Vystudovaný lesník Pravomil Raichl, který se narodil 31. ledna 1921, se už jako dospívající mladík zapojil do boje proti nacistům, později se neváhal postavit ani nastupujícímu komunistickému režimu v Československu. Jen se štěstím unikl trestu smrti a měl dožít za mřížemi, podařilo se mu ale uprchnout a dostat se na Západ. Po listopadu 1989 se dočkal satisfakce, kromě povýšení do hodnosti plukovníka mu také prezident Václav Havel udělil Řád bílého lva.

Pravomil Raichl
doporučujeme

Do odboje se Raichl zapojil už se vznikem protektorátu, po výslechu na gestapu se snažil odejít do zahraniční armády, jeho první pokus ale skončil už v Maďarsku. Poté se skrýval na Slovensku a v létě 1940 se mu přes okupované Polsko podařilo dostat do Sovětského svazu, kde ale jako mnoho jiných skončil v pracovním táboře. Z lágru se dostal až v roce 1942 díky vzniku čs. vojenské jednotky pod velením Ludvíka Svobody, se kterou jako samopalník prošel řadou těžkých bojů.

Několikrát raněného vojáka třikrát vyznamenali Čs. válečným křížem, dostal také medaili Za chrabrost. Brzy po osvobození si ale Pravomil Raichl začal s nelibostí všímat rostoucího vlivu komunistů, chystaný odpor proti nim mu ale už během roku 1947 vynesl vězení a později odsouzení k smrti. Prezident Edvard Beneš ale nedlouho před svou demisí odmítl verdikt podepsat, a tak Raichl skončil na doživotí za mřížemi. Nevzdal se ale a v roce 1952 se mu podařilo uprchnout věznice v Leopoldově.

Několik týdnů se skrýval a nakonec se mu podařilo dostat do západního Německa, kde vstoupil do americké armády. Později žil v USA, kde studoval politologii a vojenskou historii. Po listopadu 1989 se vrátil do vlasti, nebyl ovšem spokojen s tím, jak se justice vypořádala s lidmi, kteří stáli za komunistickými represemi. Zejména se jednalo o případ prokurátora Karla Vaše, který neblaze proslul jako jeden ze strůjců justiční vraždy generála Heliodora Píky.

Až sedm let po Raichlově smrti (zemřel 25. února 2002 v den 54. výročí uchvácení moci komunisty) vyšlo najevo, že Raichl dokonce plánoval soudy nikdy nepotrestaného Vaše zastřelit. První pokus mu překazilo zabavení pušky na ruzyňském letišti, v den druhého pak dostat osudný infarkt. Vaš, který svých činů nikdy nelitoval, zemřel o deset let později ve věku 96 let. Raichl ale nebyl zapomenut, jeho osud včetně plánu pomsty inspiroval tvůrce oceňovaného filmu Staříci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Češi mění oděvní styl. Saka v době pandemie nahradily tepláky

27.02.2021 14:09 V pandemii z hledáčku českých zákazníků zmizely formální oděvy, menší poptávka byla ale třeba i po…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama