Prázdniny končí, meteorologům začíná podzim

Školákům dnes končí letní prázdniny, v pondělí se po dvou měsících vrátí do lavic. Současně začíná meteorologický podzim, zatímco astronomické léto potrvá až do 23. září.

Přidejte svůj názor

Dětem skončily prázdniny, meteorologům začíná podzim
doporučujeme

Předpověď počasí: Teploty zejména v Polabí a na jižní Moravě vystoupají první zářijový den až k 33 stupňům Celsia, přes den ale dorazí bouřky, které přinesou prudké ochlazení a někde i trvalejší déšť.

Do prvních tříd nastoupí letos asi 107.800 dětí, celkem bude do základních škol chodit zhruba 953.500 žáků, což je přibližně o 12.500 víc než loni. Střední školy bude navštěvovat kolem 409.000 žáků, tedy meziročně asi o 5000 víc.

První den nového školního roku teploty spadnou místy až k 16 stupňům, bude pršet. Jako celek by ale září mělo být podle dlouhodobé prognózy teplotně nadprůměrné, srážek bylo zhruba stejně, jako bývá v tomto období zvykem.

Jaké bylo letošní meteorologické léto z hlediska teplot a srážek, bude známo v příštích dnech. Loňské léto bylo společně s létem 2003 nejteplejší od roku 1961, odkdy se na českém území sledují měsíční průměry teplot. Tento rok bylo počasí proměnlivější, častěji pršelo a chladnějších dnů bylo víc než před rokem.

Astronomické léto je období od letního slunovratu do podzimní rovnodennosti. Letos skončí 23. září. Meteorologické či klimatologické léto trvá na severní polokouli vždy od 1. června do 31. srpna. Pevně stanové roční doby zavedli odborníci pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat. Rozlišuje se ještě vegetační léto jako roční doba, kdy jsou průměrné denní teploty vyšší než 15 stupňů Celsia.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Plzni soudí muže (27) obžalovaného z pokusu o vraždu, bodl do hrudníku…

17.09.2019 10:57 Z pokusu o vraždu a z nebezpečného vyhrožování se dnes začal u Krajského soudu v Plzni zpovídat…

Vltava táhne: Loňskou sezónu přilákala téměř 6 milionů rekreantů

17.09.2019 10:30 Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o údaje od dubna…

Na pile ve Štokách hořelo, oheň způsobil škodu za víc než milion

17.09.2019 10:24 Čtyři jednotky hasičů likvidovaly dnes ráno požár haly pily ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Příčinou…

Muži "prostě hráblo" a zavraždil dítě své družky. Soud mu napařil tvrdý…

17.09.2019 10:21 Za vraždu dítěte své družky si má Jiří Nácar odpykat 18,5 roku vězení. Trest mu dnes současně s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama