Prázdniny končí, meteorologům začíná podzim

Školákům dnes končí letní prázdniny, v pondělí se po dvou měsících vrátí do lavic. Současně začíná meteorologický podzim, zatímco astronomické léto potrvá až do 23. září.

Dětem skončily prázdniny, meteorologům začíná podzim
doporučujeme

Předpověď počasí: Teploty zejména v Polabí a na jižní Moravě vystoupají první zářijový den až k 33 stupňům Celsia, přes den ale dorazí bouřky, které přinesou prudké ochlazení a někde i trvalejší déšť.

Do prvních tříd nastoupí letos asi 107.800 dětí, celkem bude do základních škol chodit zhruba 953.500 žáků, což je přibližně o 12.500 víc než loni. Střední školy bude navštěvovat kolem 409.000 žáků, tedy meziročně asi o 5000 víc.

První den nového školního roku teploty spadnou místy až k 16 stupňům, bude pršet. Jako celek by ale září mělo být podle dlouhodobé prognózy teplotně nadprůměrné, srážek bylo zhruba stejně, jako bývá v tomto období zvykem.

Jaké bylo letošní meteorologické léto z hlediska teplot a srážek, bude známo v příštích dnech. Loňské léto bylo společně s létem 2003 nejteplejší od roku 1961, odkdy se na českém území sledují měsíční průměry teplot. Tento rok bylo počasí proměnlivější, častěji pršelo a chladnějších dnů bylo víc než před rokem.

Astronomické léto je období od letního slunovratu do podzimní rovnodennosti. Letos skončí 23. září. Meteorologické či klimatologické léto trvá na severní polokouli vždy od 1. června do 31. srpna. Pevně stanové roční doby zavedli odborníci pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat. Rozlišuje se ještě vegetační léto jako roční doba, kdy jsou průměrné denní teploty vyšší než 15 stupňů Celsia.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pocta pro českého heraldika. Předmluvu k jeho stěžejnímu dílu napsal princ…

07.08.2020 11:18 Předmluva z pera britského prince Charlese uvádí knihu olomouckého heraldika Jiřího Loudy nazvanou…

Ve Slovinsku jsou stovky Čechů. Další patrně dovolenou zruší, domnívají se…

07.08.2020 11:07 Ve Slovinsku je nyní několik set Čechů. Turistů, kteří si rezervaci zajistili před 6. srpnem se…

Pátrání po mladících, kteří se šli koupat do Sázavy. Policie nasadila…

07.08.2020 11:03 Policisté dnes na Kutnohorsku pokračují v pátrání po dvou šestnáctiletých mladících, kteří se šli…

Obchodní řetězce se vracejí k rouškám. Zákazníků se povinnost zatím netýká

07.08.2020 09:30 Pokladní a zbytek personálu některých supermarketů budou muset z důvodu rozhodnutí vedení mít opět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama