Průzkum CVVM: Strany nejsou výraznou zárukou právního řádu, soudí většina Čechů

Současné politické strany nejsou podle názoru české veřejnosti výraznou zárukou právního řádu a bezpečnosti občanů. Nejlépe v tomto směru dopadly ČSSD a hnutí ANO, za záruku je považuje 41 procent lidí. Šest parlamentních stran je zárukou demokratických poměrů podle dvou pětin dotázaných.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V případě ČSSD a ANO sice 41 procent lidí souhlasí s tím, že jsou zárukou práva a bezpečnosti, ovšem ještě větší podíl s tímto tvrzením nesouhlasí. Nejhůře u této otázky dopadla KSČM, kterou za záruku právního řádu a bezpečnosti považuje 22 procent lidí. V případě SPD je to 26 procent, u Trikolóry 27 procent.

Jako záruku demokracie pak zhruba dvě pětiny lidí vnímají shodně ODS, ČSSD, STAN, Piráty, KDU-ČSL a hnutí ANO. Podíl kladných odpovědí se pohybuje od 43 procent do 39 procent. Pouze u ODS, ČSSD, STAN a Pirátů ale převažují kladné názory nad zápornými. Například u ANO sice 39 procent Čechů s tvrzením souhlasí, ale 44 procent ho odmítá. Nejhůře také v tomto případě dopadly KSČM, SPD a Trikolóra.

Hnutí ANO jasně dominovalo u výroků, že dokáže obhajovat zájmy ČR v zahraničí a má výrazné politické osobnosti. Je také jediným politickým subjektem, u kterého převažoval podíl kladných odpovědí na otázku, zda má strana ekonomický program umožňující hospodářský růst. V případě podpory rozvoje podnikatelské sféry dopadla nejlépe ODS, program nejvíce zaměřený na sociálně slabé má pak podle lidí ČSSD. V otázce, zda se strany dovedou dobře starat o veřejné finance, u všech výrazně převažovaly negativní odpovědi.

"Podrobnější analýza ukázala, že pro všechny výroky v případě všech zkoumaných stran platí, že souhlas s nimi výrazně častěji vyjadřují samotní voliči těchto stran. Kromě toho se ve zvýšené míře souhlas často objevoval i u dotázaných preferujících strany programově blízké, nebo strany uvažující o koaliční spolupráci s daným subjektem," uvedlo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 18. do 29. července a zúčastnilo se ho 972 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oběti násilí ze srpna 1969 se zřejmě dočkají odškodnění

30.09.2020 18:28 Oběti násilí při demonstracích ze srpna 1969, které připadaly na roční výročí okupace…

Nová opatření se dotknou i restaurací. U stolu bude moci být jen šest lidí

30.09.2020 17:20 V restauracích bude moci být od pondělí 5. října u jednoho stolu nejvýš šest lidí. Obchodů se podle…

Ambasáda USA apeluje na Američany v Česku, aby volili prezidenta

30.09.2020 15:46 Velvyslanectví Spojených států apeluje na Američany žijící v Česku, aby odevzdali své hlasy pro…

Volby 2020: ANO podle bookmakerů vyhraje ve většině krajů, souboj se čeká…

30.09.2020 15:41 Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyhraje víkendové krajské volby v osmi až devíti krajích ze 13.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama