Rada postižených slaví 20 let. Přispěla k přijetí zákonů, brojila proti Drábkově sKartě

Prosazení zákona o sociálních službách v Česku či zrušení sKaret, s nimiž si měli potřební povinně vybírat dávky z bankomatů, řadí mezi své dosavadní úspěchy Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Za dvě desetiletí existence přispěla k přijetí řady novel ke zlepšení života handicapovaných. ČTK to řekl předseda rady Václav Krása. Dvacáté výročí NRZP oslavila dnes v Jízdárně Pražského hradu.

Prezident Miloš Zeman s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou
doporučujeme

Slavnostní setkání se mělo původně konat před dvěma měsíci, kvůli koronaviru se přesunulo. Rada vznikla v červnu 2000, kdy se na tom dohodla dvě sdružení organizací postižených. Nyní zastřešuje spolky, kde víc než polovinu členů tvoří lidé s handicapem a jejich blízcí. Vyjednává za ně s vládou, ministerstvy, kraji, zákonodárci či úřady.

"Měli jsme lví podíl na přijetí zákona o sociálních službách. I když měl chyby a několikrát se novelizoval, bylo hlavní, že vznikl. Podařilo se zavést příspěvek na péči, a tak posílit kupní sílu klientů, aby si mohli služby zaplatit," uvedl Krása, který v čele rady stojí téměř 18 let.

V minulých letech rada bojovala za zvyšování příspěvků na péči či zlepšení zaměstnávání lidí s handicapem. Za minulé krize se postavila proti úsporným škrtům. Ostře vystupovala proti sKartě. Ta se zavedla v roce 2012 za tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Projekt vyvolal vlnu odporu. Rada uspořádala v Praze demonstraci, na kterou dorazilo několik tisíc lidí s handicapem a jejich blízkých. Systém sKaret se zhruba po roce a půl v roce 2014 zrušil, podle Krásy i po tlaku NRZP. "Něco jsme zachránili, něco prohráli," shrnul šéf rady. Podotkl, že se dosud nepodařilo přijmout třeba zákon o ucelené rehabilitaci.

Rada podle svého předsedy před pár lety změnila taktiku a snaží se místo protestů "diplomaticky vyjednávat" o zlepšování podmínek. Své zástupce má ve vládním výboru, v různých radách a komisích. "Je paradox, že když jsme upustili od nátlakových akcí, je stále větší tlak na zmenšení našeho vlivu v různých veřejných strukturách a na snížení podpory," zmínil šéf rady.

Podle místopředsedy NRZP Jana Uherky se dá předpokládat, že bude v příštích letech kvůli krizi a zajišťování peněz naplňování cílů složitější a rada bude muset vystupovat výrazněji. Krása věří, že se případné škrty lidí s handicapem příliš nedotknou. Nové představitele si rada bude bude volit příští rok v květnu.

I když se podle vedení rady podmínky lidí s handicapem v posledních dvou desetiletích zlepšily, stav ideální není. "Stále platí, že se osoby se zdravotním postižením a jejich rodiny nacházejí vůči většinové společnosti v nerovném postavení. A nerovnost, jak známo, deformuje - jak je samotné, tak většinovou společnost," uvedl Uherka.

Výročí NRZP oslavila v jízdárně Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman dal akci záštitu, sám se jí ale nezúčastní. 

Statečnost lidí, kteří se někdy i celoživotně potýkají se svými tělesnými omezeními, vyzdvihl premiér Andrej Babiš (ANO), setkání pozdravili i ministři Karel Havlíček a Jana Maláčová a další politici či příznivci sdružení. "Žít se zdravotním handicapem je těžké a lidé, kteří bojují s nepřízní osudu a nevzdávají se, nám všem mohou být inspirací," uvedl Babiš a poděkoval radě za její práci. Připomněl, že zdravotně postižení jsou jednou z nejohroženějších skupin obyvatel při pandemii koronaviru. "Klíčová je dostupná zdravotní a sociální péče a včasná informovanost i mezi blízkými," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve stínu koronaviru si Česko připomnělo výročí vzniku státu

28.10.2020 20:52 Ve stínu epidemie koronaviru si dnes Česko připomnělo výročí vzniku samostatného státu. Ceremoniál…

Tvrdý lockdown a zákaz setkávání. Jediná cesta, jak situaci do Vánoc…

28.10.2020 20:51 Aktualizováno Ke zlepšení vývoje epidemie do Vánoc je podle Centra pro modelovaní biologických a společenských…

Výbuch plynu zničil v Tursku dům, několik zraněných

28.10.2020 19:50 V Tursku u Prahy vybuchl v bytovém domě plyn. Záchranáři na místě podle nejnovějších informací…

Požár zničil vzácný dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

28.10.2020 19:49 Aktualizováno V pražské zahradě Kinských dnes hořel dřevěný kostel svatého Michala. Požár zasáhl spodní část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama