Rakovina prostaty: Muži chodí k urologovi pozdě, pomoci má informační kampaň

Muži podle odborníků chodí k urologovi až s potížemi a zanedbávají preventivní prohlídky. Na ně by měli chodit nejpozději od 50 let. Pomoci má informační kampaň.

Muži
doporučujeme

V Česku začíná akce nadačního fondu Muži proti rakovině, který ji dnes představil novinářům, dříve než v listopadu, kdy se na prevenci rakoviny prostaty zaměřuje celosvětová kampaň Movember.

"Nadační fond bojuje i s mužskými předsudky. Stydí se o problémech mluvit, bojí se a pomoc lékaře vyhledají příliš pozdě," řekli dnes jeho představitelé. Rakovina varlat postihuje nejčastěji muže mezi 30 a 35 lety, ročně jich je asi 500.

Podle Romana Zachovala, předsedy Urologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze někdy návštěvu lékaře od zjištění potíží odkládají i dva až čtyři měsíce.

"Rakovina prostaty je nejčastějším mužským nádorovým onemocněním. V naprosté většině se po vyšetření podaří odhalit včas a ve vyléčitelném stadiu," dodal Zachoval. Ročně lékaři nových případů odhalí asi 7000, nejčastěji díky preventivním prohlídkám. Nádor prostaty totiž nebolí, projeví se jenom zvětšenou prostatou a zvýšením hladiny PSA v krvi, kterou odhalí běžný rozbor.

Pacientské organizace požadují, aby tyto rozbory krve mohli mužům v rizikovém věku dělat i praktičtí lékaři. "Vyšší hodnota PSA ještě neznamená rakovinu, muže může zbytečně vyděsit. Interpretaci výsledků by měl udělat urolog," vysvětlil přednosta Urologické kliniky 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole Marek Babjuk.

Urologické nádory tvoří zhruba třetinu zhoubných nádorových onemocnění mužů. Počet nových případů narůstá, částečně také kvůli lepší diagnostice a prevenci, při níž se podaří případy odhalit. Česko se kampaně Movember účastní od roku 2009. Pořádají se různé preventivní akce včetně sportovních. Loni byly knírem jako symbolem akce označeny i vlaky nebo autobusy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný déšť zaměstnal hasiče. Čerpali vodu ze sklepů a lagun

26.09.2020 16:36 Silný déšť zaměstnal dnes hasiče v Moravskoslezském kraji. Museli především čerpat vodu ze sklepů i…

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama