Rakovina prostaty: Muži chodí k urologovi pozdě, pomoci má informační kampaň

Muži podle odborníků chodí k urologovi až s potížemi a zanedbávají preventivní prohlídky. Na ně by měli chodit nejpozději od 50 let. Pomoci má informační kampaň.

Přidejte svůj názor

Muži
doporučujeme

V Česku začíná akce nadačního fondu Muži proti rakovině, který ji dnes představil novinářům, dříve než v listopadu, kdy se na prevenci rakoviny prostaty zaměřuje celosvětová kampaň Movember.

"Nadační fond bojuje i s mužskými předsudky. Stydí se o problémech mluvit, bojí se a pomoc lékaře vyhledají příliš pozdě," řekli dnes jeho představitelé. Rakovina varlat postihuje nejčastěji muže mezi 30 a 35 lety, ročně jich je asi 500.

Podle Romana Zachovala, předsedy Urologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze někdy návštěvu lékaře od zjištění potíží odkládají i dva až čtyři měsíce.

"Rakovina prostaty je nejčastějším mužským nádorovým onemocněním. V naprosté většině se po vyšetření podaří odhalit včas a ve vyléčitelném stadiu," dodal Zachoval. Ročně lékaři nových případů odhalí asi 7000, nejčastěji díky preventivním prohlídkám. Nádor prostaty totiž nebolí, projeví se jenom zvětšenou prostatou a zvýšením hladiny PSA v krvi, kterou odhalí běžný rozbor.

Pacientské organizace požadují, aby tyto rozbory krve mohli mužům v rizikovém věku dělat i praktičtí lékaři. "Vyšší hodnota PSA ještě neznamená rakovinu, muže může zbytečně vyděsit. Interpretaci výsledků by měl udělat urolog," vysvětlil přednosta Urologické kliniky 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole Marek Babjuk.

Urologické nádory tvoří zhruba třetinu zhoubných nádorových onemocnění mužů. Počet nových případů narůstá, částečně také kvůli lepší diagnostice a prevenci, při níž se podaří případy odhalit. Česko se kampaně Movember účastní od roku 2009. Pořádají se různé preventivní akce včetně sportovních. Loni byly knírem jako symbolem akce označeny i vlaky nebo autobusy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza hřebčína Kladruby: Soud potrestal tři z 22 obžalovaných

16.09.2019 14:17 Většina lidí a firem obžalovaných v případu údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního…

Česko má hrdinu. Pasažér za jízdy převzal řízení autobusu, řidič zkolaboval

16.09.2019 14:15 Aktualizováno Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal dnes ráno za jízdy řízení linkového autobusu na…

Známý hudebník zuří: Babiš si špinavé kšefty pojistil svými miliardami

16.09.2019 13:04 Známý umělec Ziggy Horváth zahrál v Opavě v rámci benefičního festivalu s názvem Milion tónů pro…

Soud opět řeší "odháčkování". Guru Jára dle žaloby znásilňoval, navíc…

16.09.2019 12:35 Zlínský krajský soud se dnes vrátil k projednávání případu Jaroslava Dobeše, zakladatele esoterické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama