REPORTÁŽ: Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem rozčílená, říká důchodkyně

Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na očkování proti covidu-19. S úderem osmé hodiny paní Eva zkoušela svého muže přihlásit, neboť od pátku si mohou termín na aplikaci vakcíny rezervovat senioři starší osmdesáti let. „Po dvou hodinách se mně muže podařilo zaregistrovat, ale rezervaci se nepodařilo vyřešit, neboť mezitím vakcíny došly. A tak musíme čekat, až nějaký termín obdržíme. Celý systém je jeden velký horor, nikdo starší generaci neporadí, jsem rozčílená,“ posteskla si seniorka pro EuroZprávy.cz.

Tušila, že ji nečeká nic jednoduchého, ale předpokládala, že jako běžná uživatelka počítače vše podle zveřejněného návodu nakonec vyřeší. Důchodkyni paní Evu ale hned překvapil problém s PIN kódem na registraci. „Když mně až po pěti minutách přišla textová zpráva s údajem, tak mně systém oznamoval, že PIN kód je chybný a musím požádat o nový. Celou proceduru jsem musela opakovat ještě čtyřikrát a až popáté se mně podařilo manžela přes kód zaregistrovat,“ líčí patálie sedmasedmdesátiletá paní Eva z pražského Jižního Města. „Jen samotná registrace mně zabrala více než hodinu.“

Vakcinace v nemocnici špatně chodícího muže zarazila

Další část podle ní už nebyla tak složitá, ale hněv ji neopustil. „Když jsem vybrala preferované očkovací místo, zarazilo mě, jak málo center je v Praze. Vybrala jsem Thomayerovu nemocnici, pod kterou spadáme, a vzápětí jsem si uvědomila, jak je Jižní Město velké a že zdejší kapacita bude záhy zaplněná.“ Jejího manžela, který má problémy s chůzí, zarazilo, že nejméně na první vakcinační dávku má jet do krčské nemocnice. „Myslel jsem, že internet je v dnešní době tak propojený, že okamžitě spadnu do systému ke svému praktickému lékaři. Je to pro mě nemilé překvapení, neboť doktora mám hned u domu, zatímco nemocnice je od nás přes deset kilometrů vzdálená,“ praví rozladěně muž.

Celá operace skončila na rezervaci, i když sms zpráva s PIN kódem do ní přišla okamžitě. „Naštěstí od registrace byl PIN kód hned platný. Jenže na obrazovce počítače neustále svítilo oznámení: Za chvíli jsme zpět, počkejte. Čekala jsem hodinu a pak jsme se z médií dozvěděla, že vakcíny už došly, a tak bylo logické, že v pátek už rezervační termín muž neobdrží,“ popisuje bývalá pedagožka. S možností, že se nepůjde hned zarezervovat, počítala. „Zmiňoval to v České televizi i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ovšem už nikdo neřekl, jakou cestou případný termín obdržíme, zda sms zprávou anebo přijde do e-mailu. Ovšem ten každý senior nemá. Osobně jsem se tak přesvědčila, že systém má řadu nedostatků.“

Její muž Milan pro jistotu zavolal do ordinace svého praktického lékaře, aby se poradil, zda rezervaci nemůže získat u něj. „Ve zprávách doporučovali, že při nejasnostech je možné kontaktovat praktika,“ říká, proč vytočil jeho číslo. Ale ani u něj nepochodil. Dozvěděl se od něj, že mu bohužel v ničem nemůže pomoci. Na svých stránkách pak lékař napsal následující text. „Přes snahu dostat se na portál a někoho zaregistrovat, se mi okolo deváté hodiny objevilo, že termíny všech registračních míst jsou již obsazeny a lze se objednat za několik dní, až přijdou vakcíny do republiky. Zkuste si objednat termín na https://reservatic.com/ockovani.“ Jenže právě v tomto bodě manželská dvojice skončila s tím, že zatím rezervace není možná, když došly vakcíny.

Choť se snažil alespoň od lékaře zjistit, zda pro první dávku bude muset opravdu cestovat do Thomayerovy nemocnice, anebo je šance, že by mu látku aplikoval praktik či alespoň druhou dávku získal u něho. Ani tentokráte se nic konkrétního nedozvěděl. „Do naší ordinace jsme u velkodistributora předobjednali 500 kusů dávek vakcíny. Problém je, že vakcína pro ordinace praktických lékařů není zatím v České republice dostupná, takže nemůžeme nikomu ani pomoci s registrací, ani sdělit přibližný termín očkování u nás,“ četl si i na lékařově webu.

Automat z informační linky odkazuje pouze na internet

Penzistce paní Evě vadí, že senioři nemají žádnou podporu, kde by jim poradili a pomohli. „Poté, co mně při registraci neustále chodilo, že PIN kód je neplatný, jsem vytočila informační číslo 1221, ale s žádnou operátorkou jsem se nespojila. Pouze jsem vyslechla, že linka je přetížená a mám se registrovat přes internet. To je opravdu cenná rada.“

Zmíněnou linku už kontaktovala ve čtvrtek večer, aby si ověřila, zda číslo pojištěnce je shodné s rodným číslem. „Jaké ale bylo moje překvapení, když mně automat ohlásil, že volám po pracovní době. Opravdu jsem se rozčílila, protože vláda spustí pro nejstarší očkování, neustále říká, že v případě nejasností mají volat na 1221, tak bych předpokládala, že na čísle budou přítomni non-stop. Je to vrchol amatérismu, ale co také od současného kabinetu čekat,“ říká otevřeně.

Rozčarovaná je i z přístupu Městské části Praha 11. „Očekávala bych, že naše radnice zřídí speciální linku, abychom nemuseli volat na přetíženou centrální, pokud se vyskytne problém. Bohužel ani na jejich uvedených stránkách nikde nenabízejí případnou pomoc. A to populace na Jižním Městě stárne, a tak je jasné, že zde žije hodně seniorů nad osmdesát let,“ netají se kritikou.

Sama se považuje ve svém věku za technicky zdatnou, a proto si nedovede představit, jak celý proces zvládají senioři, kteří počítač neovládají. „Anebo jej nemají, stejně jako mobilní telefon, bez něhož se prostě nezaregistrujete. Stát chce umožnit očkování nejohroženější skupině nad osmdesát let, ale už mu nedojde, že uvedená věková skupina nemusí vůbec moderními technologiemi disponovat. Logické myšlení současným vrcholným představitelům naprosto chybí,“ zlobí se vitální seniorka Eva.

Starší lidé, kteří postrádají techniku, však nemusejí zoufat. Asociace poskytovatelů sociálních služeb tvrdí, že jsou připraveni pomoc. Tisková mluvčí Petra Cibulková se odkazuje na oficiální prohlášení prezidenta asociace Jiřího Horeckého. „V rámci terénních služeb mohou vypomoci pečovatelky a své klienty zaregistrovat. Záleží na domluvě. Rovněž věříme, že starším spoluobčanům pomohou příbuzní anebo blízké okolí,“ tlumočí Cibulková pro EuroZprávy.cz stanovisko předsedy Horeckého.

Pražská důchodkyně však tvrdí, že jí, konkrétně jejímu muži, nemá asociace jak pomoci. „My jsme naštěstí soběstační, navíc máme ochotné děti, a tak pečovatelku nepotřebujeme. Co je to za systém, když většina lidí má být odkázána na druhé?“ kroutí nechápavě hlavou a vypíná svůj počítač, protože rezervace pro svého muže se už dnes nedočká.

Související

Na hranici Ukrajiny a Polska se stojí hodiny ve frontách. Původní zpráva

Vítejte na ukrajinsko-polské hranici, kde zapomenete na letecký poplach z předchozí noci

Čekání na ukrajinsko-polské hranici je z obou stran extrémně dlouhé. Nezáleží na tom, kdo jste, nebo jak drahé auto máte. Obzvlášť polští celníci jsou při své práci pečliví a nenechají nedotčenou jedinou část auta. Horko a více než desetihodinové čekání si vybírají svou daň na psychické pohodě cestujících. Celníci zkrátka dělají svou práci až moc dobře. 

Více souvisejících

reportáž očkování Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) sociální péče důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy