Čekání na ukrajinsko-polské hranici je z obou stran extrémně dlouhé. Nezáleží na tom, kdo jste, nebo jak drahé auto máte. Obzvlášť polští celníci jsou při své práci pečliví a nenechají nedotčenou jedinou část auta. Horko a více než desetihodinové čekání si vybírají svou daň na psychické pohodě cestujících. Celníci zkrátka dělají svou práci až moc dobře.
Píše se polovina srpna, teploty hravě překračují třicet stupňů. Digitální ukazatele na polské dálnici A4 směrem na hraniční přechod Krakovec ukazují, že je dálnice zahřátá ještě o dvacet stupňů více.
Záchranou bylo, že pár minut před příjezdem ke hranici Poláci postavili u vesnice Chotyniec odpočívadlo ve formě parkoviště, kolem kterého nabízí vytoužený stín řada přístřešků.
Zapaluji si zde poslední cigaretu před pokračováním po rozpálené cestě a volám partnerce domů, aby věděla, že za chvíli se mi na telefonu zapne roaming a nebudu moci používat messenger tolik, jako obyčejně.
Ukázalo se však, že nemám pravdu. Na polské straně jsem ještě nějakou dobu tak trochu nedobrovolně zůstal. Kousek za dálničním mostem, necelý kilometr před hraničním přechodem, kola mého vozu zastavuje kolona aut. Nevidět její konec nebylo příliš motivující. Vidět lidi ležící na dekách kolem dálnice už vůbec ne.
Dívám se na sedadlo vedle sebe, ve třičtvrtě litrovém neperlivém Rajecu mi zbývala slabá polovina. Dal jsem si pár pořádných doušků a čekal. Kolona se posunula zhruba jednou za půl hodiny. Vedro, kterému se nedalo uniknout, donutilo každého řidiče nechat zapnutý motor, aby mu pracovala klimatizace, a přitom se nevybila autobaterie.
Jednou z nevýhod byl fakt, že jsem na Ukrajinu zamířil sám. Vystoupit z auta nepřipadalo v úvahu – ač jen občas, kolona se pohnula, a stát několikametrovému posunu v cestě se ani přes mizivé tempo nevyplácelo. Obličeje řidičů, kteří čekali se mnou, mluvily za vše. Vyčerpání z vedra, nedostatek vody. Zřejmě to ale čekali, frustrace na nich nebyla tolik znát.
Po zhruba třech hodinách čekání už jsem měl palčivou žízeň, motala se mi hlava a přemítal jsem, zdali nebude lepší celou svou cestu vzdát. Tehdy se kolona pohnula asi nejvíce a asi o patnáct minut později už mě polská pohraniční stráž bez velkého nadšení očekávala. Vedro se jim zjevně rovněž nezamlouvalo, ačkoliv byli ve stínu pod masivní budovou kontrolního stanoviště.
Od řidičů si přebírali cestovní pasy a technické průkazy vozidel. Co naplat, že jste občan Evropské unie – odjíždíte z ní, a to na vlastní zodpovědnost. Zlehčovat vám to nebudeme, otevřete kufr, ukažte vše, co v něm máte. Asi po patnácti minutách prověřování mě poslali dále, press kartička polskou celnici vůbec nezajímala.
To se ale netýkalo ukrajinských vojáků, kteří mají na starost svou stranu hranice. Zmateně a nezkušeně jsem pobíhal mezi jednotlivými budkami – v návaznosti na kontrolu cestovního pasu ukrajinská vojačka vydává malinký papírek s poznávací značkou vozidla a posílá cestující k mýtné kontrole. Tam probíhá druhá kontrola pasu – a press karty.
Ukrajinský voják, jeho ročník bych tipnul zhruba na 1960, přijal press kartu s celkem neočekávaným nadšením, cestovní pas jen rychle proletěl očima a označil ho příslušným razítkem. Ani jednoho z přítomných ukrajinských vojáků obsah kufru nezajímal, s úsměvem na mě mávli – cesta na Ukrajinu byla volná. Zastavil mě už jen poslední voják s kalašnikovem v ruce (což byla taková léčba šokem), sebral si ode mě papírek a naposledy zkontroloval pas a press kartu. Bohužel, fotografii odmítl – fotit vojáky či techniku se v současné chvíli nemusí trestněprávně úplně vyplatit.
Peklo na cestě zpět
Po několika dnech ve Lvově jsem se vydal na cestu zpět. Po krátkém zastavení ve městě Mostyska jsem nesměřoval na přechod Krakovec, nýbrž Shehyni – na polské straně leží městečko Medyka. Tento přechod se nachází o několik desítek kilometrů jižněji.
Jestli by si někdo stěžoval na horko a nepříjemnou délku čekání na cestě z Polska na Ukrajinu, opačný směr už je na ústavní žalobu – samozřejmě s nadsázkou. Ukrajinští vojáci pouští zhruba deset aut najednou, jenže průměrně po devadesáti minutách. Vzhledem k tomu, že moje Octavie stála v řadě osmdesátá, je jasné, že to nemělo být krátké čekání.
Celou dobu nebylo jasné, kdo kontroly zdržoval. Kdo byl tak „poctivý“, že nechal projet deset aut za hodinu. „Horor! V poledne bylo před námi 81 aut, ve čtyři odpoledne je jich ještě 34,“ popisovala Ukrajinka Helena rozzlobeně nejen svou situaci.
Řidič Alexej jezdívá přes hranice často. „Osm až dvanáct hodin je normálních,“ odpověděl na otázku, jak dlouho tu čekání většinou trvá.
Ve skutečnosti trvalo dohromady deset hodin s tím, že jsem následně od ukrajinského vojáka dostal papírek a pustil mě asi o dva kilometry dál přes celé Shehyni, abych zůstal stát ve frontě na skutečnou hraniční kontrolu. Trvalo zhruba dvě hodiny popojet až k ukrajinskému hraničnímu stanovišti, okolo desáté hodiny večerní se to konečně podařilo. Celníci zevrubně prohledali auto, nahlédli do kufru, ověřili pas a pustili mě na polskou stranu hranice.
Zde se mladá celnice ujala cestovního pasu, zde čekání trvalo asi hodinu. Za celou dobu neprojelo ani jedno vozidlo, až později přišla další kolegyně a prohledala tři auta naráz. Od každého – včetně mě – požadovala otevřít dokonce kapotu, kde prohlédla každé zákoutí. Detailní kontrole podrobila i kufr, sedačky a podlahu auta. Nenechala si ujít jedinou krabičku cigaret, flašku vody a kousek jídla. Prohrabala rovněž špinavé prádlo.
O pět minut později jsem již uháněl po silnici směrem na Przemyśl. Tu jsem si nemohl před cestou zpět do Česka odpustit alespoň kratičký tříhodinový spánek na zadním sedadle. Nebyl to sice pětihvězdičkový hotel, zdřímnout si beze strachu z o několik hodin delšího čekání ale bylo k nezaplacení. Letecký poplach ve Lvově a následné výbuchy nebyly ani zdaleka tak vyčerpávající a traumatizující, jako nekonečné hodiny na letním slunci.
Související
REPORTÁŽ: Olomoucko a Jeseníky v ohrožení. Stoupají Morava i menší říčky, až stoletá voda opouští koryta
Reportáž: Eurovolby jsou důležité i na Moravě, volební účast je ale nízká. Je dobré mít možnost volit, míní lidé
reportáž , válka na Ukrajině , Ukrajina , Polsko
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 1 hodinou
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 2 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 3 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 4 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 6 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem
včera
Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29
včera
Počet případů opičích neštovic rapidně přibývá. Afrika hlásí 500% nárůst
včera
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
včera
Severokorejské jednotky do Evropy nepatří. Kongresman vyzval NATO k útoku
včera
Zdevastované Španělsko. Ničivé povodně už mají na kontě stovky mrtvých
Ničivé přívalové deště a rozsáhlé záplavy na jihovýchodě Španělska si vyžádaly již nejméně 205 obětí, oznámily v pátek místní úřady.
Zdroj: Libor Novák