PŮVODNÍ ZPRÁVA | Reportáž z města, které ukazuje národní hrdost Ukrajiny. Mostyska se tváří jako její srdce

Na cestě ze západoukrajinského Lvova do Polska leží město Mostysky. Původně se mělo jednat o náhodnou zastávku na trase ke hraničnímu přechodu, ukázalo se však, že nabízí nezaměnitelnou atmosféru obrovského tržiště, kde se lidé živí prodejem všemožných místních produktů. 

Město Mostyska leží zhruba patnáct kilometrů od hranice mezi Polskem a Ukrajinou. Ze Lvova se zde přijíždí po hlavní silnici M-11, po níž se přes hraniční přechod lze dostat do polské Przemyśle a dále pohodlně po dálnici až do České republiky.

Hned na východním okraji města návštěvníka přivítá světle modrá pravoslavná kaple, kolem níž se nachází bohatá zelená výzdoba, a památník hrdinům padlým ve válce. Není na něm upřesněno, o které války přesně jde, lze na něm ale vidět ukrajinský vojenský popěvek „Slava Ukraini. Gerojam Slava.“

Nedaleko nabízí své služby supermarket ATB. Na Ukrajině není výjimkou, že jsou obchody otevřené nonstop, což zejména řidiči rozhodně uvítají.

Nejzajímavější atmosféru ale nabízí centrum města, které je od supermarketu a pomníku vzdáleno něco málo přes dva kilometry. Je plné malých obchodů se všemožným zbožím. Úsměv na tváři vytvoří staré ženy, které sedí podél cestičky v tradičních šátcích na hlavě a nabízejí produkty přímo ze svých zahrádek. Přímo před vstupem do této zóny město se nachází majestátní socha slavného ukrajinského spisovatele Tarase Ševčenka.

Centrum je plné lidí všech generací. Procházejí uličkami, mladí lidé se baví s vrstevníky, ti starší jsou zase klidnější, věnují se hlavně nákupům a povídání. Na člověka s fotoaparátem se sice dívají s jistou dávkou nedůvěry, avšak postarší prodejkyně vojenského oblečení se nechala vyrušit se zapáleného hovoru s konkurentkou a velice ochotně zapózovala.

O kousek dál měl pro změnu starší pán otevřený na první pohled vzhledově nepříliš lákavý krámek a servisoval jízdní kola. Podle počtu bicyklů v jeho okolí ale rozhodně o zákazníky nouzi neměl.

Doporučené články

Co nejvíce potěší milovníky psů je fakt, že se ve městech nachází množství zbloudilých němých tváří, o které nikdo nemá starost a zjevně jsou volně „k mání“. „Jestli chcete, tak si je vezměte,“ zvolal na mě místní prodejce obuvi, když viděl, že hladím velkého labradora a jeho menšího štěněcího kousavého parťáka. Vzhledem k tomu, že jsem mířil k hraničnímu přechodu, nic takového bych psovi neudělal. Za jiných okolností by mi teď při sepisování této reportáže podle všeho ležel pod nohama. Vlastně oba.

Oku návštěvníka jistě neunikne ani národní hrdost, jakou se Ukrajinci pyšní. Jejich vlajka se zde totiž nachází na každém rohu, ať už ve výloze nebo jako podklad pro ruční práci. Výjimkou nejsou ani auta či dodávky s nálepkou ukrajinského trojzubce. Zkrátka – na symboly této válkou sužované země je těžké spíše nenarazit.

Významu svého tržiště jsou si očividně vědomy i tamní úřady, které nechaly na plot poblíž lávky přes místní potok Sičnja vylepit nápis „Ja ljublju Mostyska“, přičemž slovo „miluji“ je zaměněno za srdce, jeho význam je ale jasný.

Související

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

Více souvisejících

Ukrajina reportáž Mostyska (Ukrajina)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy