PŮVODNÍ ZPRÁVA | Reportáž: Eurovolby jsou důležité i na Moravě, volební účast je ale nízká. Je dobré mít možnost volit, míní lidé

EuroZprávy.cz v sobotu při reportáži zjišťovaly, jak se lidé na moravském venkově staví k volbám. Pro některé je Evropská unie vzdálená, a přesto k volbám jdou, jiní ji zase vnímají pozitivně. Obecně kladně hodnotí možnost mít volbu.

Jako první EuroZprávy.cz zavítaly na Horní Bečvu, nedaleko hranic se Slovenskem. Volební místnost zde byla již okolo sobotního poledne téměř opuštěná, jen občas se nachomýtli opozdilci. Jedním z nich byla například paní Ivana K. „Eurovolby jsou podle mě důležité zkrátka proto, aby se nám v Evropské unii mezi všemi státy dobře žilo. Podle mě je důležité, abychom pomáhali i chudším zemím. Aby byli vzdělaní, aby si žili jako my tady v Evropě. To si myslím, že třeba prosazuje paní Gregorová,“ shrnula s odkazem na dvojku Pirátů a europoslankyni Markétu Gregorovou.

Poté EuroZprávy.cz zavítaly do Branek nedaleko Valašského Meziříčí. „Lidí chodí celkem dost, máme účast asi tak dvacet procent. Uvidíme ještě do dvou hodin, jestli někdo přijde a zvýší se to,“ popsala zdejší předsedkyně volební komise s tím, že nemá přehled o tom, jaká byla volební účast v předchozích letech.

Před budovou jsme asi půl hodiny před uzavřením volební místnosti natrefili na opozdilce. „Pro mě jsou volby důležité, jedno jestli do Evropského parlamentu nebo jakékoli jiné. Když člověk má možnost nebo právo, tak by toho měl využít,“ vylíčila Alžběta P. Doplnila, že vždy volí demokratické strany.

Nedaleko Branek leží jiná vesnice, Kunovice. „Přestože se jedná o eurovolby, občané jsou tu celkem svědomití. Už jsme se blížili skoro ke čtyřiceti procentům, což je dobrý výsledek vzhledem k tomu, jaký je republikový průměr,“ pochvaloval si zdejší komisař.

Účast je podle něj lepší než v jiných obcích v okolí. „Když nás tady byla kontrolovat policejní hlídka, údajně jsme byli druhý nejlepší okrsek. Samozřejmě to nemám potvrzené, nemám žádné oficiální údaje,“ dodal.

Uvedl, že k volbám chodí pravidelně. „Považuju to za občanskou povinnost a abych mohl projevit svůj názor,“ řekl.

Jan, který stál před společenským domem, kde se volební místnost nacházela, vnímá volby do Evropského parlamentu jako každé jiné. Na otázku, zda chodí k eurovolbám pravidelně odvětil: „Asi jo, nevím ani kolik jich bylo.“ Doplnil také, že volí „spíš opoziční strany.“

Paní Jitka chodí volit pravidelně k evropským, parlamentním i komunálním volbám, jak popsala. „Všichni si říkáme, že je to daleko, že se nás to netýká, jenom když nám dají nějaké zákazy. To mi vadí,“ nastínila.

Rozhodující je pro ni aktivita kandidáta ve veřejné sféře. „Já si vyberu toho, koho vidím v televizi. O kom se mluví, kdo se ukazuje. Kdo něco udělal, nebo aspoň říká, že udělal,“

Pan Jan s ní souhlasil. „Vždycky se volí blbě neznámí,“ poznamenal. „Taky se tam melou mezi sebou. Nejdřív to bylo hurá, všichni byli rádi, že bude unie. Ale jakmile začali něco zakazovat nebo nakazovat, připadá mi to, že místo aby něco řešili tak se mezi sebou hodně bijou s názory. Nejsou jednotní,“ vyjasnila paní Jitka svůj názor na činnost Evropské unie.

Kateřina H. ze Vsetína má v účasti ve volbách do europarlamentu jasno. „S ohledem na demokratický systém jsou pro mě volby základním nástrojem, jak mohu vyjádřit svůj názor či své preference a požadavky na různá témata,“ nastínila.

I pro paní Kateřinu H. je důležité, že má možnost volit. „Díky rozmanitosti kandidátů pak mohu svým hlasem zvolit mně blízké zástupce, kteří tyto názory budou zastupovat v politice. Evropská politika je úzce propojená s tou národní, a proto je pro mě důležité v těchto volbách svůj hlas a názor projevit a možnost jít volit využít,“ zhodnotila.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby Volby reportáž

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy