PŮVODNÍ ZPRÁVA | Reportáž: Eurovolby jsou důležité i na Moravě, volební účast je ale nízká. Je dobré mít možnost volit, míní lidé

EuroZprávy.cz v sobotu při reportáži zjišťovaly, jak se lidé na moravském venkově staví k volbám. Pro některé je Evropská unie vzdálená, a přesto k volbám jdou, jiní ji zase vnímají pozitivně. Obecně kladně hodnotí možnost mít volbu.

Jako první EuroZprávy.cz zavítaly na Horní Bečvu, nedaleko hranic se Slovenskem. Volební místnost zde byla již okolo sobotního poledne téměř opuštěná, jen občas se nachomýtli opozdilci. Jedním z nich byla například paní Ivana K. „Eurovolby jsou podle mě důležité zkrátka proto, aby se nám v Evropské unii mezi všemi státy dobře žilo. Podle mě je důležité, abychom pomáhali i chudším zemím. Aby byli vzdělaní, aby si žili jako my tady v Evropě. To si myslím, že třeba prosazuje paní Gregorová,“ shrnula s odkazem na dvojku Pirátů a europoslankyni Markétu Gregorovou.

Poté EuroZprávy.cz zavítaly do Branek nedaleko Valašského Meziříčí. „Lidí chodí celkem dost, máme účast asi tak dvacet procent. Uvidíme ještě do dvou hodin, jestli někdo přijde a zvýší se to,“ popsala zdejší předsedkyně volební komise s tím, že nemá přehled o tom, jaká byla volební účast v předchozích letech.

Před budovou jsme asi půl hodiny před uzavřením volební místnosti natrefili na opozdilce. „Pro mě jsou volby důležité, jedno jestli do Evropského parlamentu nebo jakékoli jiné. Když člověk má možnost nebo právo, tak by toho měl využít,“ vylíčila Alžběta P. Doplnila, že vždy volí demokratické strany.

Nedaleko Branek leží jiná vesnice, Kunovice. „Přestože se jedná o eurovolby, občané jsou tu celkem svědomití. Už jsme se blížili skoro ke čtyřiceti procentům, což je dobrý výsledek vzhledem k tomu, jaký je republikový průměr,“ pochvaloval si zdejší komisař.

Účast je podle něj lepší než v jiných obcích v okolí. „Když nás tady byla kontrolovat policejní hlídka, údajně jsme byli druhý nejlepší okrsek. Samozřejmě to nemám potvrzené, nemám žádné oficiální údaje,“ dodal.

Uvedl, že k volbám chodí pravidelně. „Považuju to za občanskou povinnost a abych mohl projevit svůj názor,“ řekl.

Jan, který stál před společenským domem, kde se volební místnost nacházela, vnímá volby do Evropského parlamentu jako každé jiné. Na otázku, zda chodí k eurovolbám pravidelně odvětil: „Asi jo, nevím ani kolik jich bylo.“ Doplnil také, že volí „spíš opoziční strany.“

Paní Jitka chodí volit pravidelně k evropským, parlamentním i komunálním volbám, jak popsala. „Všichni si říkáme, že je to daleko, že se nás to netýká, jenom když nám dají nějaké zákazy. To mi vadí,“ nastínila.

Rozhodující je pro ni aktivita kandidáta ve veřejné sféře. „Já si vyberu toho, koho vidím v televizi. O kom se mluví, kdo se ukazuje. Kdo něco udělal, nebo aspoň říká, že udělal,“

Pan Jan s ní souhlasil. „Vždycky se volí blbě neznámí,“ poznamenal. „Taky se tam melou mezi sebou. Nejdřív to bylo hurá, všichni byli rádi, že bude unie. Ale jakmile začali něco zakazovat nebo nakazovat, připadá mi to, že místo aby něco řešili tak se mezi sebou hodně bijou s názory. Nejsou jednotní,“ vyjasnila paní Jitka svůj názor na činnost Evropské unie.

Kateřina H. ze Vsetína má v účasti ve volbách do europarlamentu jasno. „S ohledem na demokratický systém jsou pro mě volby základním nástrojem, jak mohu vyjádřit svůj názor či své preference a požadavky na různá témata,“ nastínila.

I pro paní Kateřinu H. je důležité, že má možnost volit. „Díky rozmanitosti kandidátů pak mohu svým hlasem zvolit mně blízké zástupce, kteří tyto názory budou zastupovat v politice. Evropská politika je úzce propojená s tou národní, a proto je pro mě důležité v těchto volbách svůj hlas a názor projevit a možnost jít volit využít,“ zhodnotila.

Související

Filip Turek Rozhovor

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Více souvisejících

Eurovolby Volby reportáž

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy