S měsíčním příjmem snadno vyjde polovina domácností

Se svým příjmem snadno vychází stejně jako před rokem 54 procent českých domácností. Jejich počet tak zůstává nejvyšší od začátku měření před 17 lety. Velmi mírně, o dva procentní body, ale přibylo domácností, které se považují za chudé. Je jich 24 procent, přesto je tento počet po loňském roku druhý nejnižší za celou dobu sledování. Vyplynulo to o z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"V mínění o příjmech domácností, resp. chudobě dochází ke kontinuálnímu zlepšování situace od roku 2012, přičemž rok 2018 představuje nejkladnější hodnocení za celou dobu, kdy se CVVM otázkami zabývá, a aktuální výzkum je s ním statisticky srovnatelný," uvedli autoři průzkumu, který provedli mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Za ani bohatou, ani chudou považuje svou domácnost 66 procent lidí, o procentní bod méně než před rokem. O bod na devět procent klesl také počet Čechů, kteří ji označili za bohatou, přičemž čistý měsíční příjem těchto domácností podle CVVM činí v průměru 47.000 korun. U těch, kteří nepovažují svoji domácnost za bohatou ani chudou, je medián čistého měsíčního příjmu domácnosti 35.000 Kč a u skupiny považující svoji domácnost za chudou 25.000 Kč.

CVVM se rovněž dotazovalo na to, jak příjem dostačuje domácnostem na jednotlivé potřeby. Většině rodin umožňuje uspokojovat základní potřeby, jako je jídlo nebo oblečení. Zhruba čtyři pětiny uvedly, že příjem jejich domácnosti stačí také na zdravotní péči, léky a zdravotních pomůcek. Dvě třetiny domácností si za příjem mohou hradit zájmy a koníčky a 52 procentům stačí i na nákup zdravějších nebo kvalitnějších potravin. Spořit díky němu může ale méně než polovina domácností a podporu dětí a rodičů nebo zahraniční dovolenou umožňuje příjem jen třetině dotázaných.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český tisk hodnotí oslavy revoluce. Ukázaly na nepříjemnou skutečnost

18.11.2019 09:20 Oslavy třicátého výročí sametové revoluce byly rozporuplné, míní komentátoři českých deníků.…

OBRAZEM: Češi završili oslavy 17. listopadu na Václavském náměstí

17.11.2019 23:57 Na Václavském náměstí se dnes uskutečnil Koncert pro budoucnost. Podle policie dorazilo 35.000 až…

Plzeň bouřlivě slavila 30 let od "sametu". Do šrotu putuje hvězda z…

17.11.2019 21:55 Aktualizováno Stovky lidí dnes v Plzni přišly symbolicky zúčtovat s komunistickým režimem. Sledovaly, jak z…

Z brigádníka v uranových dolech se stal hrdina. Udílely se Ceny Paměti…

17.11.2019 21:43 Ceny Paměti národa, kterými obecně prospěšná společnost Post Bellum oceňuje účastníky zlomových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama