Sčítání lidu není možné bez zapojení všech obyvatel, chybí registry

V Česku není možné provést sčítání lidu bez zapojení všech obyvatel republiky. Státu totiž chybí registry údajů, které se podle mezinárodních požadavků zjišťují. Statistici z databází mohou získat jen část potřebných dat. Na dnešní tiskové konferenci k letošnímu cenzu to řekl předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Sčítání, které se koná každých deset let, začne o půlnoci z pátku na sobotu a potrvá do 11. května.

Sčítání 2021
doporučujeme

"V českých podmínkách není realizovatelný cenzus, který by byl založen zcela na databázích nebo registrech státu. V tom jsme přece jen výrazně pozadu například oproti skandinávským zemím," uvedl Rojíček.

V řadě států statistici při sčítání získají údaje z databází. Ptají se pak jen vybrané skupiny obyvatel. Třeba Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Nizozemsko, Slovinsko či Rakousko využívá své registry. Stejně chtěl původně při letošním cenzu postupovat i ČSÚ. Posouzení 37 registrů před pár lety ale ukázalo, že to možné není. Chyběly údaje o rodinách a domácnostech, dosaženém vzdělání či zaměstnání. Ucelené nejsou ani informace o bytovém fondu. Vláda tak v lednu 2018 souhlasila s tím, že cenzus bude opět plošný a zapojit se do něj musí všichni obyvatelé. Těch má Česko 10,7 milionu.

Podle Rojíčka ale nastal pokrok. Ve srovnání s rokem 2011 budou lidé vyplňovat zhruba o polovinu údajů méně. Před deseti lety se vypisovaly tři formuláře - list osoby, domovní a bytový list. Domovní list se vypustil. Ubylo i otázek v části o osobách.

Rojíček řekl, že řada registrů ale stále chybí. Česko nemá registr bytů. U lidí zná jen adresu trvalého bydliště. Statistici nedokážou z dostupných údajů zjistit, jak vypadá složení domácností. Schází registr vzdělání, podle šéfa ČSÚ jsou k dispozici jen částečné informace u mladších ročníků. Obtížně dostupné, nebo nedostupné jsou údaje o zaměstnání a profesi či dojíždění.

"To jsou věci, které nelze získat z registrů. V podstatě ten minimální rozsah požadovaný mezinárodními standardy bychom nebyli schopni dát dohromady bez toho, aniž bychom udělali plošné šetření. Doufáme, že občané budou mít pochopení. Snažili jsme se to udělat co nejjednodušeji, ale jednodušeji už to nešlo," řekl Rojíček.

V Česku či někdejším Československu se data zatím vždy sbírala od všech obyvatel v terénu. Při posledním cenzu v roce 2011 lidé mohli poprvé poslat údaje elektronicky. Potřebovali k tomu ale stejně papírový tiskopis, jehož číslo museli v počítači zadat. Statistici pak obdrželi skoro 17,5 milionu papírových a elektronických formulářů.

"Letošní sčítání je připraveno primárně on-line," uvedla mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Elektronické formuláře bude možné vyplňovat od půlnoci z 26. na 27. března do 9. dubna. Údaje není nutné vypisovat, stačí vybírat z nabídky. Papírové formuláře se pak budou vyplňovat od 17. dubna do 11. května. Dostanou je jen ti, kteří se nesečtou přes internet. Doručí jim je s předplacenou obálkou sčítací komisaři. Tiskopis bude k dostání i na většině pošt. Stačí ho pak vhodit do poštovní schránky, nebo odevzdat na poště.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hygiena objevila na dvou stavbách v Praze dělníky bez platného testu

13.04.2021 15:14 Na dvou stavbách v Praze 5 pracovali podle zjištění pražské hygienické stanice lidé bez platného…

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

První otevřené obchody. Bojíme se nákazy, ale Babiš za nás faktury…

12.04.2021 22:19 Aktualizováno REPORTÁŽ – Maminka se sklání nad malým synem, který si právě zkouší botu a přitom kňourá. „A kde…

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama