Silvestr v Praze: První dvojčátka, 57 požárů. Úklid trval do poledne

Oslavy konce roku v Praze hodnotí pražští policisté i hasiči jako standardní silvestrovský den. Policie nemusela řešit žádné zásadní bezpečnostní problémy, vyjížděla k muži zřejmě sraženému vlakem v Dolních Počernicích. Hasiče lidé zavolali k 57 převážně menším požárům způsobeným zábavní pyrotechnikou.

Záchranná služba, ilustrační foto
doporučujeme

Mimořádně klidný byl silvestr podle pražských zdravotnických záchranářů. Úklid po oslavách dokončily Pražské služby kolem poledne. Prvním dítětem letošního roku v hlavním městě je chlapec Artem narozený dvě minuty po půlnoci v Nemocnici Na Bulovce.

Policisté podle jejich mluvčí Evy Kropáčové přijali na silvestra a začátku nového roku přibližně 1000 oznámení na linku 158. Mezi půlnocí a 06:00 jich bylo více než 300, běžně jich přitom přijme až 600. Lidé volali kvůli potyčkám v barech a restauracích, velmi často museli policisté vyjíždět k partnerským a manželským rozepřím, dodala mluvčí. Policie zasahovala také u 21 dopravních nehod, opilí řidiči bourali v Úvalské nebo v Evropské ulici.

Tělo mrtvého muže v kolejišti našli v Dolních Počernicích kolem 06:00. "S největší pravděpodobností zemřel po srážce s vlakem," řekla Kropáčová. Nehoda zhruba na půlhodinu zastavila dopravu mezi Běchovicemi a Libní na hlavní trati z Prahy na Kolín, vyplývá z webu Pražské integrované dopravy.

Pražští hasiči zaznamenali v souvislosti s pyrotechnikou o 13 případů víc než o rok dřív. Podle jejich mluvčího Martina Kavky se ale nejedná o výjimečný stav. "Během pěti let jsou ty silvestry podobné," doplnil. Hasiči vyjížděli převážně k požárům odpadu, křovin a zbytků pyrotechniky. Podle statistik na silvestra vyjíždějí třikrát častěji než v běžný den.

Záchranáři v Praze za noční směnu zaznamenali 255 případů, což je o něco méně než za běžný 24hodinnový provoz a zároveň asi o 50 výjezdů méně než loni, řekl ČTK mluvčí pražských záchranářů Ondřej Franěk. Ošetřovali pacienty s poruchou vědomí způsobenou alkoholem a po otravě léky. "Asi nejzávažnější, co se přihodilo, tak jsme měli dítko, které už před půlnocí dostalo zásah petardou do tváře. Tam byly nějaké rozsáhlejší tržně-zhmožděné rány," uvedl Franěk. V Měcholupech spadl muž ze stromu, odkud sundával dron.

Pražské služby zbavily odpadu hlavní místa oslav v Praze 1 i sousední ulice ještě před polednem, s úklidem začalo tři hodiny po půlnoci 30 čisticích strojů a od 05:00 se k nim přidalo na 120 metařů. Slavící lidé po sobě nechali podobný nepořádek jako v minulých letech. Úklid na Václavském náměstí komplikovali neukáznění řidiči taxi, řekl ČTK vedoucí technicko výrobního odboru Pražských služeb Zdeněk Záluský. Odpad včetně střepů, konfet a zbytků pyrotechniky firma odváží do malešické spalovny, loni ho bylo přibližně 35 tun.

Chlapec Artem přišel v porodnici Nemocnice Na Bulovce na svět akutním císařským řezem, měří 44 centimetrů a váží 2,94 kilogramu. ČTK to za nemocnici řekla Veronika Kamarádová. I když se narodil jen dvě minuty po půlnoci, prvním dítětem v celé ČR je holčička Laura, která přišla na svět v první minutě roku v porodnici v Břeclavi.

Artem navíc nedostane dar 15.000 korun, který hlavní město dává všem dětem narozeným Pražankám na Nový rok v pražských porodnicích. Jeho matka je totiž z Ukrajiny. První letošní pražskou holčičkou je Karolína narozená čtyři minuty po půlnoci v porodnici U Apolináře. Tam také v 09:32 přišla na svět první pražská dvojčata v letošním roce, chlapci Dan a Theo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama