Šimůnková prověří aktuální podmínky vstupu českých občanů na území ČR

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková prověří z podnětu několika stěžovatelů aktuální podmínky vstupu českých občanů na území České republiky. Šimůnková to uvedla na webu ombudsmana. Obrátila se na ministerstvo zdravotnictví, které podmínky pro vstup do vlasti stanovilo.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí Barbory Peterové o změně opatření neuvažuje. Ředitelka odboru komunikace ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová ČTK sdělila, že úřad neví o žádném případě, kdy by byl občanu ČR vstup do země odmítnut.

"O změně opatření, která by umožňovala podstoupit test po návratu ze zemí se středním až velmi vysokým rizikem nákazy až po návratu do ČR, momentálně neuvažujeme. Ministerstvo zdravotnictví nicméně nezbytnost přijatých opatření vyhodnocuje pravidelně každý týden," uvedla Peterová.

Jednou z podmínek, jež ministerstvo stanovilo, je podle Šimůnkové nutnost doložit potvrzení o testu na covid-19 s negativním výsledkem už před vstupem na české území, cestuje-li dotyčný ze země se středním až velmi vysokým rizikem výskytu onemocnění. Opatření současně nařizuje mezinárodním dopravcům neumožnit cestu lidem, kteří nepředloží potvrzení o testu nebo diplomatickou nótu o nemožnosti zajistit si test v zemi odjezdu.

Podmínka absolvování testu stanovená v tomto opatření podle ministerstva zahraničních věcí vkládá do systému TIMATIC, kterým se řídí letečtí dopravci."Tento požadavek má za cíl eliminovat riziko nákazy během letu a těsně po příletu do ČR, podobně jej aplikují i další země, proto musejí čeští občané například absolvovat testy v případě cest z ČR do zahraničí. V případě letecké dopravy zpravidla před nástupem na palubu," vysvětlila Štíchová.

Podle ní ministerstvo ví o jednotkách případů, kdy letecký dopravce odmítl kvůli nesplnění této povinnosti přijmout cestujícího na palubu. "Případy, kdy kontrola až na letišti v Praze zjistila, že cestovatel nemá test, vyřešilo ministerstvo vnitra testováním na místě," dodala.

Listina základních práv a svobod nicméně zakotvuje právo každého občana na svobodný vstup na území České republiky. Podle ní platí, že nikdo nebude zbaven práva vstoupit na území státu, jehož je občanem. "Během předchozích opatření bylo možné test absolvovat až po návratu do země nebo zvolit možnost karantény," uvedla zástupkyně ombudsmana Šimůnková.

Související

Stanislav Křeček

Křeček tvrdí, že rezignace Šimůnkové situaci v úřadu ombudsmana neovlivnila

Ohlášená rezignace Moniky Šimůnkové na funkci zástupkyně ombudsmana situaci v úřadu neovlivnila, vyplynulo z vyjádření veřejného ochránce práv Stanislav Křeček na dnešním jednání sněmovního petičního výboru. Šimůnková, jež zdůvodnila odchod nesouhlasem s Křečkovými názory Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, se z jednání výboru omluvila. Rezignaci podá podle informací z kanceláře předsedkyně dolní komory ve středu odpoledne.
Stanislav Křeček

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím, že nesouhlasí s názory a přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Řekla to dnes ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ho rezignace Šimůnkové mrzí a zváží, jak její zkušenosti pro stát dál využívat. Křeček tvrdí, že s další spoluprací se Šimůnkovou počítal. Od července ale odebral své zástupkyni všechny agendy.

Více souvisejících

Monika Šimůnková (Vládní zmocněnkyně pro lidská práva) hranice

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy