Soud povolil obnovu řízení v kauze disidenta Wonky, komunisté ho odsoudili nezákonně

Okresní soud v Liberci dnes povolil obnovu řízení v kauze disidenta Pavla Wonky. V roce 1987 odmítal pracovat ve věznici v Liberci - Minkovicích, neboť své odsouzení považoval za nezákonné.

Soud, ilustrační foto

Dnešní rozhodnutí soudu není pravomocné, státní zástupce Lukáš Pauldura si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Obhájce Lubomír Müller byl naopak s verdiktem spokojený. "Může být tedy meritorně projednáno, jestli se pan Wonka dopustil trestného činu nebo nedopustil," dodal.

Wonka byl v roce 1987 odsouzen k 21 měsícům pro trestné činy pobuřování a útoku na veřejného činitele. Ve věznici v Minkovicích ale odmítl pracovat s odůvodněním, že jeho odsouzení je od samého počátku (ex tunc) nezákonné a tudíž nikdo není oprávněn na něm pracovní povinnost vyžadovat. Za toto odmítnutí mu hrozil další trest pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí. Ještě před vynesením rozsudku ale Wonka zemřel, což bylo důvodem k zastavení trestního stíhání v kauze.

Obnovu řízení navrhl Wonkův bratr Jiří. Chce dosáhnout toho, aby důvodem k zastavení trestního stíhání bylo, že se jeho bratr nedopustil žádného trestného činu, když v minkovické věznici odmítl pracovat. O nápravu mu jde z morálního hlediska. "Podařilo se mi zrušit už nejméně 16 rozsudků," uvedl Jiří Wonka, který o soudní rehabilitaci svého bratra usiluje dlouhodobě.

Žádost o obnovu řízení je postavená na tom, že Pavel Wonka byl plně rehabilitován ve věci, kvůli níž byl v Minkovicích vězněn. "Takže měl vlastně pravdu, že jeho odsouzení bylo od počátku nezákonné, že ve vězení vůbec neměl být, a tudíž ho nikdo neměl právo ve věznici k čemukoli nutit," uvedl obhájce.

Státní zástupce před soudem uvedl, že sice lidsky chápe důvody k obnově řízení, podle něj ale nejsou splněné zákonné podmínky. "Domnívám se, že institut (obnovy řízení) není k řešení toho záměru vhodný, neboť je v podstatě opírán o později přijatou právní úpravu zákona o soudních rehabilitacích, která samozřejmě v době rozhodování toho původního soudu známá nebyla," uvedl Pauldura.

Soudkyně Denisa Kalfeřtová ale dospěla k názoru, že nové skutečnosti jsou dostatečné k obnově řízení. "Pokud vyjdeme ze skutečnosti, již se domáhá navrhovatel, soud dospěl k závěru, že nové důvody jsou natolik odůvodňující, že mohou odůvodnit i jiné rozhodnutí v této věci," uvedla.

Pavel Wonka byl před listopadem 1989 za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy. Zemřel v královéhradecké věznici v roce 1988 za nevyjasněných okolností. Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán. Loni Wonku soud v Náchodě rehabilitoval za třítýdenní vazební věznění a trestní stíhání z dubna roku 1988. Letos v létě trutnovský okresní soud povolil obnovu řízení v případu jeho stíhání z roku 1981 za údajné neoprávněné vniknutí do bytu tchyně. Soudy tehdy řízení zastavily pro neúčelnost, protože v jiné věci Wonkovi hrozil vyšší trest. Jiří Wonka se chce domoci výroku, že jeho bratr byl v této věci nevinen.

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje