Soud projednává případ vražd v kotelně, obžalovanému hrozí až výjimečný trest

Zlínský krajský soud dnes začal projednávat loňský případ vraždy dvou mužů a pokusu o vraždu ženy v bývalé kotelně v Kroměříži. Podle obžaloby vylil Miroslav Gašpar spolu s neznámým komplicem na dva spící muže benzin a následně je zapálil. Oba při požáru zemřeli, žena ležící opodál utrpěla zranění.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Obžalovanému, jenž je ve vazbě, hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Vinu dnes Gašpar popřel.

Pachatelé podle obžaloby požadovali po dvojici bezdomovců splacení dluhů. Když neuspěli, koupili na čerpací stanici do plastových lahví nejméně šest litrů benzinu. Se záměrem oba údajné dlužníky zabít podle státního zástupce Petra Matouška vnikli loni 7. dubna okolo 03:00 do budovy bývalé kotelny na sídlišti Zachar. Spící muže a věci kolem nich podle spisu polili benzinem a zapálili, byť blízko ležela ještě žena. Vzápětí utekli. "Pokud navrhneme, aby byl obžalovaný uznán vinným, navrhneme uložení výjimečného trestu v rozmezí 20 a 21 let. Tento trest by byl souhrnný k jeho předchozím odsouzením," řekl dnes novinářům Matoušek.

Sedmačtyřicetiletý Gašpar u soudu připustil, že do bývalé kotelny chodíval a někdy v ní i přespával. Odmítl ale, že by na známé zaútočil. Řekl, že s muži vycházel dobře. "Věřím tomu, že ten trestný čin jsem nespáchal. Nezapálil jsem je. Nebyl jsem tam. Nevím, kde jsem v tu dobu byl, když tam vznikl požár," řekl soudu Gašpar. O požáru se prý dozvěděl od známého až později.

V přípravném řízení ale Gašpar uvedl, že spící muže v budově polil benzinem jeho společník, kterého zná jen od vidění. Vyšetřovatelům řekl, že sám vylil benzin pouze na stůl a matraci, kde spala žena. Při vazebním zasedání uvedl, že v době požáru byl pod vlivem alkoholu a prášků.

Proti Gašparovi dnes vypovídal svědek, s nímž se obžalovaný potkal ve vazební věznici v Olomouci. Uvedl, že se mu Gašpar přiznal k tomu, že jednoho muže v kotelně ubodal a druhého zapálil. Připustil však také, že oznámením údajného Gašparova doznání chtěl pro sebe získat podmínečné propuštění z vězení.

U soudu zazněla i čtená výpověď při požáru zraněné ženy, která před zahájením hlavního líčení zemřela. Na policii uvedla, že ji vzbudil dým a oba muži, kteří byli v budově s ní, v tu chvíli spali. "Nesnažila jsem se je probudit, snažila jsem se zachránit," řekla vyšetřovatelům. V kotelně se podle ní svítilo svíčkami.

Zasahující hasiči našli v objektu ve Francouzské ulici dvě těla mužů bez známek života. V té době jim bylo 53 a 41 let. Tehdy devětapadesátileté ženě se podařilo z hořící budovy uniknout, s podrážděnými dýchacími cestami skončila v nemocnici. Kromě dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu je Gašpar obžalovaný z poškození cizí věci. Druhého pachatele zmíněného v obžalobě se policii podle Matouška ani přes maximální úsilí vypátrat nepodařilo. "Spolupráce se svědky byla v tomto případě problematická, takže bohužel," řekl žalobce. Hlavní líčení bude pokračovat 14. října.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 10:46 Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Internetem se šíří výzva ke stávce studentů. Vše bych zavřel, říká pro EZ…

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Jejich lavice možná osiří. V pondělí chtějí studenti základních a středních škol po celé České…

Doručovatelka upozornila na nehygienické roušky, pošta jí vyhodila. Údajně…

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Upozornila na šlendrián a tvrdě za to zaplatila. Doručovatelka České pošty z pobočky v Mníšku pod…

S členstvím v EU je spokojeno nejvíce Čechů od roku 2009

18.09.2020 16:55 S členstvím v Evropské unii je spokojeno 38 procent Čechů, což je nejvíce od roku 2009. Tento podíl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama