Plzeňský soud chyboval v kauze padělaných obrazů, byly zadržovány neúměrně dlouho

Krajský soud v Plzni chyboval v souvislosti s dlouhodobým zadržováním padělaných obrazů. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti majitele obrazů, které si policie původně vyžádala kvůli trestnímu řízení vedenému proti skupině jiných obžalovaných. Majitel, který v řízení figuroval jako poškozený, posléze marně žádal o vrácení obrazů, dočkal se až po téměř deseti letech.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

"Ač lze jistou část délky zajištění obrazů ospravedlnit vyšší složitostí věci, značnou část jejich téměř desetiletého zajištění lze vysvětlit pouze liknavostí krajského soudu," stojí v nálezu soudce zpravodaje Ludvíka Davida.

Obrazy byly opatřeny jmény Vasilije Kandinského, Marka Chagalla nebo Amadea Modiglianiho. Šlo však o padělky. Krajský soud loni v kauze uložil skupině šesti lidí peněžité tresty od 210.000 do 560.000 korun. Kauza se vlekla, bylo nutné provést posudky, vyslechnout desítky svědků a přehrát dlouhé hodiny odposlechů.

V kolekci bylo celkem 300 obrazů, napodobenin mistrů světového malířství. Obžalovaní tvrdili, že sbírku získali v roce 1993 z pozůstalosti šlechtického rodu Slivarich von Heldenburg. Šlo však o padělky, které obžalovaní postupně prodávali, mnohdy za velmi nízké ceny. Pisatel ústavní stížnosti zřejmě patřil mezi poškozené kupce.

Loni Ústavní soud v podobné kauze rozhodl, že justice chybovala, když jinému majiteli zabrala 70 padělků. Podle nálezu se ostravské soudy dostatečně nezabývaly tím, zda by nestačilo obrazy jen označit a nechat je kupci. Nelze automaticky předpokládat, že kopie budou sloužit dalším podvodům. I padělek pak může sloužit třeba jako dekorace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stromečky šly na začátku adventu rychle na odbyt

05.12.2020 09:28 Prodej vánočních stromků je letos trochu jiný než v předchozích letech. Zatímco běžně jsou začátkem…

Zemřel publicista Antonín Jaroslav Liehm, po roce 1968 emigroval

04.12.2020 18:44 Zemřel publicista, překladatel a filmový kritik Antonín Jaroslav Liehm, bylo mu 96 let. ČTK to dnes…

Nezletilý chlapec v Praze přežil pád zřejmě z 19. patra

04.12.2020 18:04 V Praze na Hájích dnes odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád…

Praha reaguje na rozvolnění, prodlouží provoz metra

04.12.2020 17:55 Praha kvůli rozvolnění protiepidemických opatření ode dneška prodlouží provoz metra o hodinu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama