Plzeňský soud chyboval v kauze padělaných obrazů, byly zadržovány neúměrně dlouho

Krajský soud v Plzni chyboval v souvislosti s dlouhodobým zadržováním padělaných obrazů. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti majitele obrazů, které si policie původně vyžádala kvůli trestnímu řízení vedenému proti skupině jiných obžalovaných. Majitel, který v řízení figuroval jako poškozený, posléze marně žádal o vrácení obrazů, dočkal se až po téměř deseti letech.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

"Ač lze jistou část délky zajištění obrazů ospravedlnit vyšší složitostí věci, značnou část jejich téměř desetiletého zajištění lze vysvětlit pouze liknavostí krajského soudu," stojí v nálezu soudce zpravodaje Ludvíka Davida.

Obrazy byly opatřeny jmény Vasilije Kandinského, Marka Chagalla nebo Amadea Modiglianiho. Šlo však o padělky. Krajský soud loni v kauze uložil skupině šesti lidí peněžité tresty od 210.000 do 560.000 korun. Kauza se vlekla, bylo nutné provést posudky, vyslechnout desítky svědků a přehrát dlouhé hodiny odposlechů.

V kolekci bylo celkem 300 obrazů, napodobenin mistrů světového malířství. Obžalovaní tvrdili, že sbírku získali v roce 1993 z pozůstalosti šlechtického rodu Slivarich von Heldenburg. Šlo však o padělky, které obžalovaní postupně prodávali, mnohdy za velmi nízké ceny. Pisatel ústavní stížnosti zřejmě patřil mezi poškozené kupce.

Loni Ústavní soud v podobné kauze rozhodl, že justice chybovala, když jinému majiteli zabrala 70 padělků. Podle nálezu se ostravské soudy dostatečně nezabývaly tím, zda by nestačilo obrazy jen označit a nechat je kupci. Nelze automaticky předpokládat, že kopie budou sloužit dalším podvodům. I padělek pak může sloužit třeba jako dekorace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama