Soudce Kydalka neuspěl s ústavní stížností proti důtce, podal ji pozdě

Stížnost soudce Kamila Kydalky proti důtce za výroky o okolnostech amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause byla podaná po zákonné lhůtě. Ústavní soud ji proto odmítl jako opožděnou, zjistila dnes ČTK z databáze usnesení. Kydalka lhůtu nestihl o jediný den.

soudy
doporučujeme

Kárný senát Nejvyššího správního soudu rozhodoval v listopadu 2018. Pochybení spatřoval v části rozhovoru pro Seznam Zprávy, kde Kydalka obecně hovořil o možnosti, že si aboliční část amnestijního rozhodnutí, tedy zastavení vleklých trestních stíhání, někdo objednal a zaplatil.

Kydalka se vyhlášení rozhodnutí kárného senátu neúčastnil a verdikt si vyzvedl na poště 5. dubna 2019. Poté měl dva měsíce na podání stížnosti.

"Vzhledem k faktu, že ústavní stížnost byla Ústavnímu soudu doručena prostřednictvím datové schránky až dne 6. 6. 2019 v 16:20:02 a byla též k tomuto datu datována, nemá Ústavní soud pochyb o tom, že tato ústavní stížnost byla podána opožděně," stojí v usnesení.

Kydalka už před tím čelil kárné žalobě kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Senát ho v roce 2015 uznal vinným, žádný postih mu neuložil. Jako dostatečný trest hodnotil samotné projednání kárné žaloby.

Letos v lednu kárný senát snížil Kydalkovi plat o deset procent na jeden rok. Dopustil se průtahů v deseti trestních spisech. Postih je tak mírnější, než navrhovala kárná žaloba. Ne všechny průtahy lze klást plně za vinu Kydalkovi, který má dlouhodobé zdravotní potíže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: V Praze se slavil konec Donalda Trumpa v Bílém domě

20.01.2021 21:00 Aktuální politické dění ve Spojených státech amerických rezonuje také v Česku. V centru Prahy se…

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Dlužníci budou moci mít nezabavitelné peníze na zvláštním účtu

19.01.2021 21:27 Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama