Spor o výpověď z Neographu se musí řešit znovu, Sitta uspěl s dovoláním

Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání Vladimíra Sitty staršího, který v roce 2012 dostal okamžitou výpověď z pozice ředitele papírny Neograph. Pražské soudy chybovaly, když zamítly Sittovu žalobu zpochybňující platnost výpovědi. Znovu musí rozhodnout odvolací Městský soud v Praze.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Odvolací senát původně prosazoval právní názor, že Sittova pracovní smlouva byla neplatná, protože se překrývala jeho činnost ředitele a předsedy představenstva. Podle Nejvyššího soudu ale není smlouva upravující vztah mezi akciovou společností a členem jejího představenstva neplatná jen proto, že ji účastníci podřídili režimu zákoníku práce. Judikatura se v této oblasti v posledních letech vyvíjela.

"Dospěl-li tedy odvolací soud k závěru, že pracovní smlouva je neplatná - neboť dovolatel měl podle pracovní smlouvy vykonávat jako zaměstnanec činnosti, jež spadaly do působnosti člena představenstva společnosti - je jeho právní posouzení této právní otázky nesprávné," stojí v rozhodnutí NS.

Sitta papírnu Neograph (nyní SPM - Security Paper Mill) založil a ve funkci generálního ředitele působil od roku 1997. Okamžitou výpověď dostal počátkem roku 2012. Firma uvedla, že zvlášť hrubým způsobem porušil povinnosti, a to jednak svým prohlášením do médií, jednak proto, že působil v údajně konkurenční společnosti Nanograph.

V médiích Sitta upozornil na smlouvu mezi Neographem a pražským dopravním podnikem a na související poradenskou smlouvu Neographu se společností Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Za důvod svého prohlášení označil to, že si nepřál, aby byla firma Neograph zatahována do něčeho, s čím nesouhlasil. Údajným tunelováním dopravního podniku se justice zabývá už přes sedm let.

Ve sporu o platnost výpovědi dal obvodní soud v minulosti nejprve Sittovi za pravdu. Tehdy uvedl, že ze strany Neographu zřejmě jde o pokračující boj o kontrolu nad firmou a že podmínky pro okamžité ukončení pracovního poměru nebyly naplněny. Odvolací soud však měl opačný názor.

Kvůli svému působení v Neographu také Sitta čelil obžalobě ze zneužití postavení v obchodním styku, soudy ho ale osvobodily. Soudce mimo jiné připustil, že za tímto trestním stíháním mohla stát pomsta lidi kolem lobbisty Iva Rittiga právě kvůli zveřejnění informací o domnělém vyvádění peněz z dopravního podniku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie obvinila ČSAD Liberec a BusLine z pletich v zakázce. Škoda jde do…

04.08.2020 17:00 Aktualizováno Z pletich ve veřejné zakázce obvinila policie dopravní společnosti ČSAD Liberec a BusLine.…

Recidivista podal dovolání. Trest 22 let za střelbu na Benešovsku…

04.08.2020 15:26 Rozsudek nad Jiřím Hypšou, který si má za vraždu v Jankově na Benešovsku odpykat 22 let ve vězení,…

Kauza Vidkun: Podnikatel Kyselý opět nepřišel k soudu, policii popřel…

04.08.2020 14:32 Vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý popřel, že by zasahoval do trestních řízení, jak uvádí…

Na Břeclavsku zavřeli školku, jedno z dětí má covid-19

04.08.2020 13:49 Aktualizováno Ve školce v Jevišovce na Břeclavsku mělo jedno z dětí pozitivní test na covid-19, školka je proto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama