Spor o výpověď z Neographu se musí řešit znovu, Sitta uspěl s dovoláním

Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání Vladimíra Sitty staršího, který v roce 2012 dostal okamžitou výpověď z pozice ředitele papírny Neograph. Pražské soudy chybovaly, když zamítly Sittovu žalobu zpochybňující platnost výpovědi. Znovu musí rozhodnout odvolací Městský soud v Praze.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Odvolací senát původně prosazoval právní názor, že Sittova pracovní smlouva byla neplatná, protože se překrývala jeho činnost ředitele a předsedy představenstva. Podle Nejvyššího soudu ale není smlouva upravující vztah mezi akciovou společností a členem jejího představenstva neplatná jen proto, že ji účastníci podřídili režimu zákoníku práce. Judikatura se v této oblasti v posledních letech vyvíjela.

"Dospěl-li tedy odvolací soud k závěru, že pracovní smlouva je neplatná - neboť dovolatel měl podle pracovní smlouvy vykonávat jako zaměstnanec činnosti, jež spadaly do působnosti člena představenstva společnosti - je jeho právní posouzení této právní otázky nesprávné," stojí v rozhodnutí NS.

Sitta papírnu Neograph (nyní SPM - Security Paper Mill) založil a ve funkci generálního ředitele působil od roku 1997. Okamžitou výpověď dostal počátkem roku 2012. Firma uvedla, že zvlášť hrubým způsobem porušil povinnosti, a to jednak svým prohlášením do médií, jednak proto, že působil v údajně konkurenční společnosti Nanograph.

V médiích Sitta upozornil na smlouvu mezi Neographem a pražským dopravním podnikem a na související poradenskou smlouvu Neographu se společností Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Za důvod svého prohlášení označil to, že si nepřál, aby byla firma Neograph zatahována do něčeho, s čím nesouhlasil. Údajným tunelováním dopravního podniku se justice zabývá už přes sedm let.

Ve sporu o platnost výpovědi dal obvodní soud v minulosti nejprve Sittovi za pravdu. Tehdy uvedl, že ze strany Neographu zřejmě jde o pokračující boj o kontrolu nad firmou a že podmínky pro okamžité ukončení pracovního poměru nebyly naplněny. Odvolací soud však měl opačný názor.

Kvůli svému působení v Neographu také Sitta čelil obžalobě ze zneužití postavení v obchodním styku, soudy ho ale osvobodily. Soudce mimo jiné připustil, že za tímto trestním stíháním mohla stát pomsta lidi kolem lobbisty Iva Rittiga právě kvůli zveřejnění informací o domnělém vyvádění peněz z dopravního podniku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

03.07.2020 11:30 S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna…

Brno koupilo od univerzity druhou kopuli hvězdárny

03.07.2020 11:18 Město Brno koupilo od Masarykovy univerzity za více než čtyři miliony korun druhou kopuli brněnské…

O Česku se píše v zahraničí. Rozlučky s koronavirem si všimla i WHO

02.07.2020 21:27 Aktualizováno Zatímco Čechy ještě na začátku dubna pobouřila schůzka prezidenta Zemana s expertním týmem v Lánech…

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených přesáhl…

02.07.2020 17:10 Aktualizováno Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy