Staroměstské náměstí zaplnili protestující proti opatřením

Staroměstské náměstí v Praze zaplnilo dnes po 15:00 podle odhadu policie 10.000 lidí, kteří protestovali kvůli opatřením proti covidu-19. Akci, která trvala zhruba dvě a půl hodiny, svolalo hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES spolu s dalšími asi třemi desítkami uskupení. Řečníci označovali rozhodování vlády zdůvodněné snahou o omezení šíření viru za protiústavní, zpochybňovali pandemii covidu-19 jako takovou a popírali smysl očkování. Vyzývali k tomu, aby se lidé nebáli bránit svobodu, kterou jim podle nich vláda vzala.

Na Staroměstském náměstí demonstrovali odpůrci opatření. (17.11.2021)

V úterý přibylo v Česku nejvíc nákaz covidem-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479.

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES poté kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých hnutí získalo 0,4 procenta hlasů. K dnešnímu protestu se přidala také například uskupení Trikolora, Švýcarská demokracie, Volný blok, Dělnická strana, Akce D.O.S.T. nebo Vraťme děti do školy bez podmínek.

"Je úžasné vidět plný Staromák lidí, kteří nemají roušky a nebojí se," přivítal účastníky demonstrace na úvod vlastník restaurace Šeberák a předseda hnutí Chcípl PES Jakub Olbert. V celé zemi je podle něj polovina lidí, kteří smýšlí stejně. "Ukážeme jim, že náš boj má smysl. Dokážeme docílit toho, co chceme," řekl. Cílem je podle něj získat zpět svobodu a občanská práva.

Podobně se vyjádřili zástupci dalších uskupení, podle kterých postup státu vede k likvidaci demokracie a totalitě. Například předseda Svobodných Libor Vondráček do davu zvolal, zda lidi souhlasí s tím, že je v Česku pandemie zvůle moci a nenávisti. Sklidil potlesk. Naopak protestující nesouhlasně bučeli, když se ptal, zda si někdo myslí, že je v zemi pandemie neočkovaných.

Předsedkyně Trikolory Zuzana Zahradníková Majerová řekla, že ji dnešní demonstrace připomíná rok 1989. "Jen komunistickou totalitu nahradila totalita covidová," uvedla. "Pojďme se nebát!" vyzvala a připomněla jedno z hesel sametové revoluce Kdo, když ne my, kdy, když ne teď.

Podle místopředsedy hnutí Chcípl PES Jiřího Janečka už lidé nemůžou o nic přijít, když přišli o svobodu. Zástupkyně iniciativy Vraťme děti do škol Martina Novotná pak vyzvala přítomné, aby nenechávali děti doma v karanténě a trvali na jejich docházce do školy, i když mohou být nakažené. K občanské neposlušnosti vyzývali i další řečníci. Tvrzení, že nemocnice nebudou mít dost místa pro neočkované označili za vyhrožování. Někteří srovnávali protiepidemická opatření s nacistickým režimem a vyčleňování neočkovaných ze společnosti s pronásledováním Židů za druhé světové války. Podle historiků nacisté za války kolem šesti milionů Židů zavraždili.

Mezi zhruba čtyřmi desítkami řečníků bylo i několik lékařů a učitelů. Například ředitel ZŠ Troubky Petr Vrána řekl, že nechápe, proč se očkované děti nemusí testovat a být v karanténě, když také mohou šířit nákazu. Uvedl, že mu hygienici sdělili, že jako ředitel nemusí od nikoho ve škole vyžadovat nošení roušek, takže to nedělá. Stejně by se podle něj měli zachovat i ostatní ředitelé škol. Pediatrička Karen Pumrová zase vyzvala politiky, aby se věnovali tvorbě zákonů a nechali medicínu na lékařích. Další upozorňovali na to, že lidé mají kvůli opatřením proti epidemii psychické problémy.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk ČTK řekl, že se demonstrace účastnilo odhadem 10.000 lidí. Policisté opakovaně vyzvali účastníky, aby dodržovali platná protiepidemická opatření. Rozpustit shromáždění je v kompetenci pracovníka magistrátu, který byl na místě. "V tomto konkrétním případě tento pracovník neshledal důvod k rozpuštění shromáždění," uvedla policie na twitteru.

Někteří demonstranti měli české vlajky či přeškrtnuté vlajky EU a transparenty s nápisy jako Neposlušnost je základem svobody, o zdraví tu nejde nebo Mocipáni, pamatujte, že kdo seje vítr, sklízí bouři. Dav skandoval Svobodu!, Máme toho dost!, Hanba! nebo Chceme zdravě žít! Organizátoři dopředu avizovali, že demonstrace bude zcela nenásilná a o bezpečnost se kromě policie bude starat také 80 dobrovolníků. Po skončení akce se část lidí vydala směrem na Národní třídu a Václavské náměstí, kde se konaly další akce k výročí 17. listopadu.

Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek vládě navrhne, aby se od pondělí dál nepoužívaly jako covidový certifikát negativní testy.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdí vlaky

01.12.2021 15:40 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zemřel novinář a disident Petr Uhl, bylo mu 80 let

01.12.2021 16:26 Ve věku 80 let dnes zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty…

Soud zrušil v některých případech povinnost vyplnit příjezdový formulář

01.12.2021 16:10 Aktualizováno Městský soud v Praze dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého musí lidé…

Ve Slaném se na náměstí zřítil vánoční strom

30.11.2021 16:01 Na Masarykově náměstí ve Slaném se dnes po poledni zřítil vánoční strom. Může za to větrné počasí,…

Vila Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy v osmém pokusu vydražena

30.11.2021 14:50 Aktualizováno Vila odsouzeného Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy byla dnes vydražena za 21,38 milionu korun…

Průzkum: Od trávení zimní dovolené v ČR zhruba pětinu Čechů odrazují…

29.11.2021 13:47 Od trávení zimní dovolené v tuzemsku 23 procent Čechů podle průzkumu státní agentury CzechTourism…

V Praze se sešly tři tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 Aktualizováno I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

Pokud OC ohraničí jídelní zóny, budou moci fungovat, tvrdí asociace

27.11.2021 18:58 Pokud obchodní centra ohraničí jídelní zóny od ostatních prostor pevnou a jasnou bariérou, aby…

Prodejci ze zrušených vánočních trhů dostanou vyšší náhrady, uvedl Havlíček

27.11.2021 16:30 Prodejci a provozovatelé zrušených vánočních trhů dostanou vyšší náhrady, uvedl dnes na twitteru…

Na Černé hoře v Krkonoších chtějí v pátek 3. prosince zahájit lyžařskou…

27.11.2021 15:22 Krkonošský SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou by chtěl v pátek 3. prosince zahájit v areálu…

Stát dostal tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů na stavbu Dukovan

27.11.2021 14:30 Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v…

Související:

Právě se děje

reklama